Ale pozor! Letos už zabíjely!

Za neznalost hub zaplatil životem! Letošní houbařská sezóna je v plném proudu a už s sebou přinesla 13 vážných otrav. A to ještě nekončí.
Třináct vážných otrav, jeden zmařený lidský život! Důvod? Jídlo z jedovatých hub. Taková byla bilance letošního léta. Přitom pravá houbařská žeň tradičně nastává až teď a hlavně pak na podzim. Kolik obětí si ještě vyžádají chabé znalosti houbařů nebo jejich nepozornost? Mykologové i zdravotníci varují: Nesbírejte houby, které neznáte. Marně. Ročně po otravě "prašivkami" dva až tři lidé zemřou. Blesk proto radí, kterým z nich se rozhodně vyhnout! Houbaři teď měli v lesích krátkou přestávku. Kvůli sérii teplých dní totiž přestaly houby růst téměř všude. Bídně jsou na tom hlavně Orlické hory i Středočeský kraj. "Pokud se lidé nechtějí vracet s úplně prázdnými košíky, musejí zamířit do lesů jižně od Prahy, nejlépe na Šumavu," radí mykolog Miroslav Smotlacha. Ta pravá podzimní houbařská sezóna podle něj odstartuje tak v druhé polovině září. A s ní se vydají do lesa i houbaři, kteří si s radostí donesou domů jedovatý úlovek! Tragédií končívají hlavně případy, kdy lidé přijdou k lékaři pozdě, protože příznaky otravy podcení. Potíže se totiž můžou projevit až mnoho hodin po jídle. Letos si zatím otravu přivodili lidé, kteří si pochutnali na smaženici nebo polévce s hub, mezi které se připletla muchomůrka zelená, nebo tygrovaná.. Příznaky otravy například muchomůrkou zelenou jsou zrádné. Po pár hodinách nevolnosti nastává zlepšení. Kdo by šel k doktorovi, když už je mu lépe? Jenže pak to začne nanovo! Na pomoc je už často pozdě. Kromě těchto hub ale mohou houbaři omylem snadno sebrat například i závojenku olovovou. I ta může zabíjet! Stejně jako muchomůrka červená, která je smrtelně jedovatá ve větším množství. Je ale málo nebezpečná. Tu si s jinou houbou asi nikdo nesplete. Méně známou jedovatou hubou je například pavučinec plyšový. U nás roste vzácně, ale objevit se může. I znalci ho dlouho považovali za jedlou houbu! Příznaky otravy se objeví po hodinách, někdy až po 17 dnech.
Letošní otravy z hub Duben * muž, Olomoucko, zkažené houby * žena, Brněnsko, muchomůrka tygrovaná Červen * manželé, Jesenicko, muchomůrka tygrovaná Červenec * pětičlenná rodina z toho jedno dítě, Pelhřimovsko, muchomůrka tygrovaná * mladík, Ostravsko, muchomůrka zelená * mladá žena (v srpnu otravě podlehla), Brněnsko, muchomůrka zelená Srpen * manželé, Praha, muchomůrka zelená
Co vzkazují odborníci? * Nepodceňovat příznaky otravy po požití hub. * Příznaky se mohou objevit až 36 hodin po požití hub i později. * Otravu mohou působit i jedlé houby zapařené nebo nahnilé, jinak zkažené. * Ochutnáváním jedovatou houbu nepoznáme, kousat do neznámé houby je nebezpečné. * Okousání houby od zvěře nebo plžů případně červivost není důkaz její jedlosti. * Jedovaté houby mají dole pochvu - kalich smrti (zda jej má, zjistěte na místě sběru). * Některé houby působí jako jed, když na ně konzument pije alkohol.