Britové naskáčou do kašen, Rakušané tančí valčík

28. prosince 2004
05:01

Jak slaví poslední noc v roce naši sousedé? Francouzi a Belgičané si pochutnají na ústřicích, Němci křepčí na diskotékách a Rusové holdují bublinkám. A co my?

Už se to blíží! Nejbouřlivější a nejdelší noc v roce! Silvestra si naplno užívají na celém světě. Posledních 24 hodin v roce se oslavuje nejen hektolitry šampaňského a velkolepými ohňostroji. Loučení se starým rokem například u Francouzů a Belgičanů hraničí až s obžerstvím. Zatímco Slováci mizí do horských chat vyzbrojeni slivovicí, Američané a Němci se scházejí na ulicích a potrpí si na obří diskotéky pod mrazivým nebem. Mezi vyhlášené šoumeny patří i Britové. Silvestrovské oslavy v Londýně vždy naplno rozjedou na nábřeží Temže u obřího vyhlídkového kola. Kromě ohňostroje si znovu nenechají ujít i místní specialitu v podobě »koupele« v mohutných kašnách u Trafalgarského náměstí. Neodradí je ani fakt, že řada odvážlivců pak skončí v přistavených sanitkách s podchlazením. Mezi nejnáruživější pijáky alkoholu patří Rusové. V závěru roku skoupí Moskvané až čtvrt miliónu lahví sektu denně! S touto výbavou pak oslavují nejraději v rodinném kruhu. Naopak Němci a Rakušané vyrážejí do ulic. Ve Vídni se lidová veselice tradičně odehraje v centru města, na tzv. Silvestrovské stezce. Nový rok pak tisíce párů vítají tancem valčíku. Až milión účastníků má řádit na gigantické která se odehraje na dvoukilometrové trase mezi Braniborskou bránou a Vítězným sloupem v německém Berlíně. Ve Varšavě nový rok ohlásí dělová salva, v Krakově zase zvon na hradě Wawel. Poláci prostě ohňostroje, dělobuchy a petardy milují. Pěkný randál bude i v USA. Tradiční odpočítávání posledních vteřin starého roku prožije newyorské náměstí Times Square letos už posté. Bezmála tři čtvrtě miliónu lidí si zde užije šestihodinovou megashow s hvězdami šoubyznysu a sportu. O půlnoci se snese z vysokého stožáru půltunová koule posetá křišťálovými trojúhelníčky a barevnými žárovkami.


Tradiční zvyky * Francouzi a Belgičané ve velkém pojídají ústřice, lososy a plody moře. Vše splachují litry šampaňského. * Rusové oslavují hlavně doma. Ve spotřebě "bublinek" drží světový prim. * Slováci holdují slivovici a většina z nich by za nic na světě nevzala na Silvestra do úst maso z nějakého opeřence. Aby jim v novém roce neuletělo štěstí. * Poláci udržují tradici pojídání malých chlebů, které upečou do podoby domácích a lesních zvířat. * Němci do roztrhání těla křepčí na pouličních diskotékách. * Angličané oslavují na parnících brázdících Temži. * Češi sedí většinou doma u televize a závodí v pojídání chlebíčků a jednohubek, které zapíjí šampaňským. Na Nový rok však nesmí chybět tradiční čočka.
Konec roku u nás: Ohňostroj tří kontinentů! Novoroční ohňostroj, který bude v Praze odpálen v sedm hodin večer z Letenské pláně, má znázornit tři světadíly - Asii, Ameriku a Evropu. Asijské pojetí budou vyjadřovat květinové motivy. Diváci budou mít šanci na obloze obdivovat rachejtle ve tvaru čínských pivoněk, jiřin, chryzantém. Spontánnost a přímočarost má charakterizovat americký kontinent. "Ohňostroj bude odpalován v rychlém tempu a mnohobarevném pojetí," říká zástupce ředitele magistrátu Miroslav Sklenář. Evropu mají podle něho reprezentovat světelné efekty španělského a italského typu s přesnou "kresbou". Praha za světelnou šou utratí 1,5 miliónu korun. Na své si mají přijít hlavně děti, neboť součástí hry světel budou i zvukové efekty. Silvestr oslaví v pražských ulicích i na sto tisíc zahraničních turistů. Kdo z Čechů se naopak až nyní rozhoupal, že stráví konec roku na horách, má asi smůlu. Hotely hlásí plno! Šance na pár volných pokojů je snad jen v Beskydech a na Šumavě.
S posledním prosincem se loučíme pět století Poslední den roku, 31. prosince, je den sv. Silvestra. Kněz, který přežil pronásledování křesťanů za císaře Diokleciána, se stal roku 311 papežem. Původně se ale jeho svátek nespojoval se žádnými oslavami. Silvestrovská noc získala na významu, až když se v průběhu 16. století ve většině křesťanských zemí ustálil gregoriánský kalendář s počátkem nového roku 1. ledna. Lidé začali v kostelech děkovat za dobré prožití končícího roku a modlili se za dobrý průběh nového.