Neděle 1. října 2023
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Polojasno 20°C

Drsný dokument o jednom městečku, které obsadili neonacisté. Chtěli zde vybudovat árijskou kolonii

Pivní puč? Jednašedesátiletý notorický neonacista Cobb se nechává natáčet, jak se ozbrojený prochází s patrolou vylidněným městečkem, které chtěl přejmenovat na Cobbsville.
Pivní puč? Jednašedesátiletý notorický neonacista Cobb se nechává natáčet, jak se ozbrojený prochází s patrolou vylidněným městečkem, které chtěl přejmenovat na Cobbsville.  (Autor: ČTK)
Autor: yt - 
10. února 2014
13:16

Ospalá "díra" - venkovské městečko Leith kdesi v Severní Dakotě. Uličkami pochodují náckové, v rukou brokovnice, vyvěšují prapory s hákovými kříži a vykřikují rasistická hesla. Místní obyvatelstvo se jim však postaví na odpor. Celou tuto událost zachycuje syrový filmový dokument, který se právě v těchto dnech dokončuje.

Všechno začalo před dvěma roky, kdy se do „města duchů“ s ani ne dvacítkou obyvatel přistěhoval dvaašedesátiletý Kanaďan Craig Cobb a začal tu vykupovat domy i s pozemky. Místní obvykle vítali příchod každého přistěhovalce s vděčností, jenže netušili, s jakými podivnými záměry jejich nový spoluobčan přichází. Ten totiž plánoval zmocnit se celého městečka a vytvořit z něj nacistickou enklávu, kterou by přejmenoval na Cobbsville.

Nakoupil celkem dvanáct parcel s budovami v havarijním stavu a začal je nabízet svým souvěrcům z krajní pravice. To byl začátek noční můry místních usedlíků. Vyšlo najevo, že Cobb je notorický neonacista, který prchl ze své vlasti před zákonem kvůli podněcování rasové nenávisti v Kanadě. Jak sám řekl BBC, do Severní Dakoty se uchýlil, protože je to nejen nejřidčeji obydlený americký stát, ale též země s nejvyšším, až 90 procentním zastoupením bílé rasy. Její existenci podle Cobba ohrožuje multikulturalismus, se kterým se muž s šedou bradkou rozhodl bojovat po svém.

Ze zchátralého dvouposchoďového domu vyvěsil vlajku s hákovým křížem a v městečku začal pořádat neonacistické srazy. V Leithu se začali usazovat první extrémisté, mezi nimi nechvalně proslulý velký guru Ku Klux Klanu Tom Metzger a zakladatel antisemitského a šovinistického portálu Vanguard News Alex Linder. Cobb dokonce vyhrožoval, že do města přivede bývalé vězně z různých koutů státu. „Věci došly tak daleko, že jsme přemýšleli o tom, že z města odejdeme a necháme Cobba, ať si městečko převezme,“ řekl BBC jeden z obyvatel Leithu, 53 letý svářeč Bobby Harper. „Věřím tomu, že počítal s tím, že místní ustoupí a budou dělat mrtvé brouky. A myslím si, že ho hodně překvapilo, že se tak nestalo,“ dodala svářečova žena.

Svastika na stromě. Cobb rozvěšoval nacistické transparenty kde se jen dalo. Svastika na stromě. Cobb rozvěšoval nacistické transparenty kde se jen dalo. | COURTESY BROKEN ARROW PRODUCTIONS

Vesničané vyhlásili boj nacismu

Dvacítka místních farmářů a rančerů „zvedla hlavu“ a rozhodla se své malé městečko před „hnědým morem“ ubránit. Založili webové stránky, na kterých řešili svoji složitou situaci a sehnali si vlastního právníka. Ten pro budovatele nové „Třetí říše“zařídil předvolání k soudu, aby byli přinuceni si nejprve řádně opravit své nemovitosti, v nichž netekla voda a nefungovala kanalizace.

Když loni v listopadu pochodoval Cobb s ozbrojenou bandou neonacistů městečkem a demonstrativně vyvěšoval nacistické vlajky, přivolali vylekaní obyvatelé policii. Ta hlavní aktéry zadržela a vzala do vazby. Karta se obrátila a městečko pak opouštěl jeden nácek za druhým, až v něm zbyl jen samotný zakladatel „árijské kolonie“. Ten stále v Leithu žije a jak říká, pořád doufá v návrat starých časů, kdy vládly zákony rasové segregace.

Cobbovi soukmenovci už na první pohled neoplývají árijským ideálem Cobbovi soukmenovci už na první pohled neoplývají árijským ideálem | COURTESY BROKEN ARROW PRODUCTIONS

Historická paralela – Hitler se chtěl zmocnit Mnichova

Cobbův komplot vzdáleně připomíná Hitlerův pivní puč, který shodou okolností vypukl ve stejném měsíci, 8. listopadu roku 1923. Hitler se tehdy pokusil za pomoci dvou tisíců svých stoupenců zmocnit vlády v bavorské metropoli, Mnichově. Nacistický pochod městem však zakrátko zastavily policejní síly a střelbou rozehnaly demonstranty. Později byl Hitler s dalšími iniciátory puče zatčen a odsouzen na pět let do vězení. Zde pobyl nakonec jen devět měsíců, během nichž sepsal první část nacistické bible Mein Kamf. O deset let později získal moc vítězstvím NSDAP v parlamentních volbách a krátce poté nastolil v Německu fašistickou diktaturu.

Podle ředitele Univerzitního centra pro studium nenávisti a extrémismu v Kalifornii, Briana Levina více než tisícovka rasistických a neonacistických skupin v USA sice nadále zůstává reálnou hrozbou současné Ameriky, nicméně na rozdíl od podobných uskupení třeba v Evropě si nevedou příliš dobře a jejich vliv na společnost je minimální. Mladí Američané totiž vesměs odmítají jak primitivní rasismus, tak i fanatismus a zajímají se o jiné problémy.

petrkite ( 11. února 2014 12:17 )

Jasně milej Tvuj nick o tobě říká dost!!chudáku 

wimr.tka ( 10. února 2014 22:17 )

Jasně,milej čů.ráku,když von chodil žrát do školy svačinu, tak ty už si v tý době pr.dcal za eskymo nevlastního fotra 3x denně do pr.dele.

petrkite ( 10. února 2014 19:28 )

Raději jsem nic. Nepiš! Ty ostravskej Rudo.Vypadá to že do školy jsi chodil maximálně žrát svačinu!podle toho jak píšeš budeš ten ostravský CIP

ruudazvostravy ( 10. února 2014 18:28 )

Eště že uš ye Áda f pánu,jynáč bi dostal s těhle pohropků akonrát vosypki.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud