V chrámu z kraje hraběte Draculy se konala první mše
Pouhý rok stačil rumunským dělníkům k tomu, aby v Mostě postavili pravoslavný chrám, stejný jaké stojí v Maramureši v severní Transylvánii. Právě odtud přijely ve třech kamionech dřevěné trámy a s nimi tamní tesaři, kteří je na místě opracovali a jako skládačku sestavili. Včera byl nový kostel tzv. založen a vysvěcen. Poté se v něm konala první mše.
„Je to ukázka dokonalé řemeslné práce. Kostel je celý ze dřeva, žádné kovy, vše je spojeno dřevěnými čepy. Jen na střechu museli vyrobit čtyřicet tisíc šindelů, vše ručně, bez strojů,“ vysvětlil Mikuláš Richard Zdzieblo, osobní tajemník Kryštofa, metropolity pravoslavné církve v Česku a na Slovensku.
Podobný stojí v Paříži či Chicagu
Součástí areálu kostela jsou i dřevěná vyřezávaná brána a tzv. troita se stříškami, které bývají umisťovány na křižovatkách cest nebo na hranicích pozemků podobně jako u nás boží muka. V budoucnu by zde měl vyrůst i klášter pro řádové sestry. Mimo Rumunsko těchto kostelíků jen několik. Stojí např. v Caracasu, Paříži či Chicagu.
Je to už druhý přestěhovaný kostel v Mostě
Stavbu za 24 milionů korun věnovala Česku rumunská pravoslavná církev, Most poskytl pozemek a zaplatil vybudování základových desek. Město se tak může chlubit hned dvojicí unikátních kostelů, které se musely přesouvat. Ten rumunský stojí totiž v těsném sousedství kostela Nanebevzetí Panny Marie proslulým zcela ojedinělým přesunem, který si v 70. letech minulého století vynutila těžba uhlí.
Jestli-že děkuješ Bohu, jsi taky pánbičkář!?!