Hab! Hab! I pejskové mají rýmu aneb Co psy nejvíc trápí...
Lidé jsou v zimě často nemocní. Stejně je tomu ale i u pejsků. Ti trpí mnohdy stejnými nemocemi jako jejich páníček. Zvláště teď, když se dlouhodobě drží venku mráz, tak pejskové plní čekárny veterinárních ordinací.
Při přecházení z teplých obýváků do zimy psy často trápí záněty horních i dolních cest dýchacích a další choroby. A nastydlý pes místo veselého štěkání spíš jen smutně leží, teče mu z nosu a pokašlává. „Přišla jsem s mým Míšou. Moc ho bolí ouško. Chci, aby mu paní doktorka pomohla,“ svěřila se Blesku Magdalenka (4), která v ordinaci držela v náruči černého mopse. Hlavu mu obvázala šálou, aby její miláček cestou k doktorovi ještě víc netrpěl.
„Lidé teď často vodí pejsky i s parézou ocasu. Lidově řečeno, jde o namrzlý konec ocásku. Pejsek ho nemůže při konání potřeby zvednout a moc ho to bolí,“ nastínila nemoci, které teď nejčastěji léčí, zvěrolékařka Dagmar Caltová z veterinární ordinace U Tří voříšků v Plzni.
Kromě namrzlého ocásku trápí pejsky i kašel, bolí je často mandle a jsou nastydlí. „Hodně teď léčíme záněty močových cest. Pejskům nejčastěji v mrazu nastydne močový měchýř,“ objasnila zvěrolékařka Kateřina Tatíčková.
Co psy nejvíc trápí...
Paréza ocasu
■ Příznaky: Jde o tzv. namrzlý konec ocásku. Pejsek v mrazu prostydne, nemůže si zvednout ocásek ani s ním vrtět.
■ Léčba: Podávání léků proti bolesti a zánětu.
■ Prevence: Není žádná.
■ Cena léčby: 400 – 800 Kč.
Zánět močových cest
■ Příznaky: Pejsek velmi často chodí konat potřebu. Čůrá po malých dávkách. Při tom kňučí bolestí. Nejčastěji pejskům v mrazu nastydne močový měchýř.
■ Léčba: Antibiotiky nejméně 1 týden.
■ Prevence: Neprostydnout. Nekoupat pejsky před tím, než jdou ven na procházky. V mrazu používat psí oblečky.
■ Cena léčby: 500 – 1000 Kč.
Zánět průdušnice
■ Příznaky: Pejsek má suchý kašel nebo také vykašlává hleny. Lidé si mnohdy myslí, že jejich mazlíček spolkl kost. Je to virové onemocnění. Pejskové si nemoc předávají mezi sebou. Jestliže pes prochladne, riziko nákazy je větší.
■ Léčba: Antibiotiky a roztokem, který rozpouští hlen.
■ Prevence: Zamezit styku s jinými psy a zabránit prochladnutí.
■ Cena léčby: 500 – 1000 Kč.
Zánět dolních cest dýchacích
■ Příznaky: Těžší forma nemoci než zánět průdušnice. Zánět přejde z horních cest dýchacích na dolní. Pejsek má horečku, kašle, je smutný.
■ Léčba: Antibiotiky nejméně 14 dní.
■ Prevence: Zabránit prochladnutí. Nevycházet s pejskem z bytu, kde je 20 stupňů Celsia, do mrazu, aniž by měl na sobě obleček.
■ Cena léčby: 600 – 1100 Kč.
Zánět mandlí
■ Příznaky: Jde o zduření mandlí a jejich zarudnutí. Pejsek je smutný, nechce jít, těžce polyká jídlo, protože ho to moc bolí.
■ Léčba: Klid doma v teple. U těžších případů léčba antibiotiky nejméně 1 týden.
■ Prevence: Nedávat pejskovi k pití nic studeného.
■ Cena léčby: 400 – 700 Kč.
Zánět zevního zvukovodu
■ Příznaky: Pejsek třese hlavou, tře si neustále ouško a je hodně unavený.
■ Léčba: Do ucha se dávají kapky. Většinou 2x denně po dobu 1až 2 týdnů.
■ Prevence: Pravidelně čistit pejskům uši a dbát na to, aby nebyli v průvanu.
■ Cena léčby: 200 – 500 Kč.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.