Odborník: Pověst »nafouknutých koulí« kazí diletanti!

Autor: Pavel Čempěl - 
8. června 2009
05:00

Je nový adrenalinový sport zorbing nebezpečný? Blesk se přesvědčil, že určitě ne případě, kdy je zajištěná odpovídající příprava a kvalitní servis.

A právě tyto dvě podmínky pořadatelé čtvrteční akce školáků, při které zahynul jejich učitel (†47), zřejmě hrubě podcenili. Tragédie se vůbec nemusela stát.

„Když dodržíte všechna pravidla, je to opravdu zábava,“ řekl Blesku provozovatel zorbingu v Příboru na Novojičínsku Rudolf Korčák. Ten okem profesionála zhodnotil podmínky při osudném zorbování v Košařiskách na Frýdecko-Místecku.

„Sklon dráhy, stromy v okolí, dojezd. Všechno špatně,“ kroutí hlavou. Optimální dráha má mít posekaný trávník a minimum nerovností, které ovlivňují směr jízdy.

„Koule se na svahu nikdy nechová stejně. Její dráhu ovlivňuje spousta faktorů. Snažit se ji zachytit do malé sítě uprostřed kopce, jak tomu bylo v tom nešťastném případě, je zkrátka neuvěřitelný hazard,“ vysvětluje Korčák.

První tragická nehoda při zorbingu v Česku hodně pošramotila pověst této atrakce. „Je to zábava adrenalinová, tedy v jistém smyslu i nebezpečná. Rizika je ale nutné snížit na minimum,“ dodává Korčák.

Jedna věc je podle něj špatná. K provozování zorbingu stačí obyčejný živnostenský list. A mnozí »podnikatelé« se ženou jen za vidinou snadného zisku. Skutečným profesionálům teď bude chvíli trvat, než vrátí atrakci ztracenou reputaci.


JAK NA SPRÁVNÉ KOULENÍ:
Zorb váží 80 kilo a má obvod 8 metrů. Po svahu se pohybuje rychlostí 40 až 50 kilometrů z hodinu. Parametry se podle druhu výrobce mohou lišit. Ideální pro bezpečné dojetí je protisvah nebo dlouhá rovinka. Záchytné sítě se nedoporučují. Když už, tak musí být dvě a za nimi ještě asistenti, kteří v případě protržení zorb sami ubrzdí.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi