Středa 24. dubna 2024
Svátek slaví Jiří, zítra Marek
Zataženo, déšť 7°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Kalifornie povolila sňatky gayů a lesbiček

Holky s holkama
Holky s holkama  (Autor: scom)
Autor: ČTK - 
17. června 2008
07:39

Kalifornští gayové a lesbičky slaví. Poté, co před měsícem kalifornský nejvyšší soud konstatoval, že bránit lidem stejného pohlaví uzavírat manželství je protiústavní, začaly úřady v pondělí místního času oddávat první homosexuální páry.

Prvními se staly dva lesbické páry, které v posledních letech intenzivně bojovaly za uznání práv homosexuálů na uzavření rovnoprávného sňatku.

V Beverly Hills si v pondělí krátce po 17. hodině místního času (po druhé hodině SELČ) plny dojetí a slz řekly své "ano" čtyřiapadesátiletá Diane Olsonová a šestašedesátiletá Robin Tylerová. Ve stejnou hodinu se v 600 kilometrů vzdáleném San Francisku vzaly sedmaosmdesátiletá Del Martinová a o čtyři roky mladší Phyllis Lyonová. Tyto lesby spolu žijí již 56 let a spolu se šesti dalšími založily v roce 1955 v San Francisku společenský klub pro lesbičky, nazvaný Daughters of Bilitis. Pod jejich vedením se vyvinul v první organizaci obhájců lesbického partnerství.

Plnoprávné manželství mohou nyní uzavírat homosexuálové kromě Kalifornie pouze v Massachusetts. Svazky osob stejného pohlaví, které však nejsou na úrovni manželství, uznávají i státy Connecticut, New Hampshire, New Jersey a Vermont, Havaj, Maine, Washington, Oregon a Washington D.C. Naopak ve 26 amerických státech jsou manželství homosexuálů zakázána.

Možnost uzavírat manželství ale může gayům a lesbičkám ještě zrušit chystané listopadové referendum, v němž budou Kaliforňané hlasovat, zda takové sňatky ústavou zakážou.