Líbající ďábel Gorbačov oslavil osmdesátku

Proč ne, řekl na dotaz, zda by měla být zbořena Berlínská zeď. Předtím se ale líbal s šéfem komunistické Německé demokratické republiky tak, že se červenala i jeho přihlížející manželka. Život Michaila Sergejeviče Gorbačova, který ve středu oslavil své 80. narozeniny, je plný rozporů. Byl zapřísáhlý komunista, ale Sovětský svaz a jeho říši položil na lopatky...
Právník Gorbačov v rozhovoru pro německý deník Bild přiznává: „Byl jsem zapřisáhlým komunistou, věřil jsem ve Stalina. Jako téma své diplomové práce jsem si vybral právě jeho. Věřil jsem v komunismus z celého svého srdce.“ Dodává však, že »člověk se mění«.
Sladkosti mi schovává dcera
V rozhovoru také popisuje, jak si udržuje v takovém věku kondici: „Tajemstvím je moje žena Raisa. Mnoho desítek let mě nutí, abych denně chodil 6 kilometrů pěšky, o zbytek se stará má dcera Irina, která mě všemi silami drží daleko od sladkostí.“
Zlom v politikově směřování nastal v březnu 1985, kdy se po smrti Konstantina Černěnka stává Gorbačov generálním tajemníkem KSSS. Od této chvíle mohl uplatnit své zkušenosti z cest po Západě a zahájit reformu stagnující komunistické strany, a především státní ekonomiky.
Čtvrina Rusů ho považuje za zrádce
Pro jeho reformní kroky z té doby se vžily především dva pojmy. Perestrojka neboli přestavba a glasnosť, která vyjadřuje otevřenost. Gorbačov změnil Sovětský svaz a s ním i uspořádání poměrů v Evropě. Poprvé od dob Leninovy vlády umožnil soukromé podnikání, větší svobodu slova, propustil tisíce politických vězňů a disidentů.
Navázal přátelské diplomatické vztahy se Západem. Tehdejší britská premiérka Margareth Thatcher dokonce prohlásila: „Mám ráda Gorbačova – můžeme spolu dělat byznys.“ Roku 1990 se stal prvním a zároveň posledním prezidentem SSSR, který se rozpadl 25. prosince 1991.
Zatímco Západ považuje Gorbačova za hrdinu a roku 1991 mu udělil Nobelovu cenu míru, mnoho Rusů nemůže dodnes »Gorbimu« přijít na jméno. Čtvrtina národa ho považuje za zrádce a strůjce zániku supervelmoci.
co to je za politická zhovadilost. Gorbi je na celém světě oblíbený. Kdyby ho nebylo ( H. Kohla), tak Českoslovenso a jiné východní státy by v roce 89 a v lednu 90 byly srovnány se zemí.Takovou blbost můźe napsat jenom zaostalý komunista. Kdyby ho nebylo, tak by jsi dnes netelefonoval s mobilem.Jeste porad by jsi čekal na telefonní kabel a jezdil v Ladě. Mpžná by pro tebe bylo taky lepší.