Byli mladí, krásní a zemřeli na Loveparade! Proč?
Studentka ze Španělska, která byla v Německu na výměnném pobytu, dívka, která zrovna složila maturitu, mladík, který si našel vysněné zaměstnání... Tak odlišní, avšak něco je spojuje – celý život měli před sebou a zemřeli na Loveparade. Proč?
Vydělávat a bavit se? Ano! Nést zodpovědnost za případné problémy? V žádném případě! Takový je přístup organizátorů německé Loveparade. Šetřili, ignorovali předpisy a veškerá nařízení je nechávala chladnými. Sobotní párty si vyžádala 20 mrtvých a přes 500 zraněných. A všichni od tragédie dávají ruce pryč.
Policejní šéf Rolf Cebin se už nechal slyšet, že před tragédií včas varoval, sepsal prý i zprávu, kde informoval o možných nebezpečích na plánované akci. Výsledek? Jak informují německá média, dostal padáka a u policistů krátce po sepsání zprávy skončil.
Další, kdo po sobotní tragédii bilancuje, je starosta města Duisburg Adolf Sauerland. Ten podle svých slov zvažuje rezignaci. Mezitím si však nechal zvýšit ochranku a má strach, aby na něho pozůstalí nezaútočili. Obrázek o jeho pochybení doplňuje i zpráva z německého serveru Spiegel Online, kterou město nedementovalo.
Podle ní duisburský stavební dozor jen několik dní před Loveparade schválil bezpečnostní opatření na únikové cestě. Zpráva uvádí, že vznikl i bezpečnostní koncept policie a hasičů, který však radnice odmítla kvůli nárokům na počet nasazených lidí. „Hodně odpovědných lidí bylo proti plánům na uspořádání Loveparade – jen ne starosta,“ tvrdí zdroj z radnice.
Jediní, kteří o zodpovědnosti zatím nechtějí slyšet a vinu si nepřipouští, jsou právě organizátoři. V jakých pěti zásadních otázkách pochybili a zapříčinili tak smrt 20 lidí?
1. chyba: Nedostatečná kapacita areálu
Organizátoři ignorovali skutečnost, že kapacita areálu v Duisburgu je příliš malá na konání masové akce, kterou Loveparade je. Při schvalování párty oznámili návštěvnost půl milionu lidí, město trvalo max. na 250 tisících. Konečná návštěvnost se blížila 1,5 milionu návštěvníků. Celý prostor byl navíc ohraničený plotem.
2. chyba: Těsné únikové východy
Už dříve byli organizátoři upozorněni na skutečnost, že v případě nebezpečí nejsou na místě dostatečně zajištěny únikové cesty. Byly příliš úzké a především jich byl nedostatek. Úkolem pořadatelů bylo zlepšení celé situace. Nikdo z nich nic neudělal. Navíc neměli zpracovaný ani evakuační plán.
3. chyba: Ignorace bezpečnostních nařízení
Téměř všechna nařízení, která se týkala zajištění bezpečnosti na Loveparade, pořadatelé ignorovali. Několikrát byli na nedostatky upozorňováni jak policií, tak i hasiči. I v tomto případě nenastala z jejich strany žádná reakce.
4. chyba: Nekompetentnost pořadatelů
Jako osudný souběh přetížených úřadů a nekompetentních organizátorů vidí tragédii renomovaný organizátor koncertů Marek Lieberberg. Pořadatelům podle něj neměla být svěřena organizace tak velké akce. Když se dostali do nouzové situace, neuměli na ni prý zareagovat, a proto se na ně snáší tak ostrá kritika. Ta se snáší i na policisty, kteří prý akci podle očitých svědků podcenili a nereagovali přiměřeně situaci. Dlouho trvalo, než zasáhli a rozhodli se, jak budou v případě masové paniky postupovat.
5. chyba: Tunel, který sloužil jako vchod i východ
Jediná možnost, jak areál opustit, byl 110 metrů dlouhý tunel. Při plánování masové akce pro statisíce lidí s jedinou příchozí a únikovou cestou, kterou navíc byl jen 3,8 metru vysoký tunel, se staly závažné chyby. A zaznívaly i varovné hlasy, ale nikdo je neslyšel. Při vypuknutí paniky se pak v tunelu i před ním tísnily stovky lidí. Tunel byl během krátké doby úplně přeplněný.