Zemětřesení v Číně zabilo nejméně 300 lidí

Zemětřesení o síle 7,1 stupňů Richterovy škály zasáhlo ve středu čínskou provincii Čching-chaj, která leží u hranic Tibetu. Zatím je hlášeno 300 obětí.
Asi 300 mrtvých a více než 8000 zraněných si podle nové bilance vyžádalo dnešní silné zemětřesení ve středočínské provincii Čching-chaj. Oznámily to tiskové agentury s odvoláním na místní televizi. Počet obětí může ještě stoupat, protože otřesy zničily mnoho domů a další lidé jsou zasypáni v troskách.
Podle amerického geologického ústavu USGS mělo zemětřesení sílu 6,9 stupňů Richterovy škály, čínské úřady vyhodnotily sílu na 7,1 stupně. Epicentrum zemětřesní leželo nedaleko hranice provincie Čching-chaj a Tibetu. Otřesy, které vypukly v 07:49 místního času (01:49 SELČ), vycházely z hloubky deseti kilometrů. Po prvním zemětřesení oblast zasáhly ještě tři vlny následných otřesů, všechny silnější než pět stupňů Richterovy škály.
Podle agentury Nová Čína na místo už dorazili vojáci a záchranáři, kteří vyprošťují přeživší z trosek."Je tam stále mnoho zraněných, které ošetřujeme v místních nemocnicích," citovala čínská agentura místní úřady.
"Nyní stavíme stany, dopravujeme na místo kyslíkové přístroje a chystáme se poskytnout pomoc zraněným," řekl Nové Číně šéf záchranářů. "Záchranné práce ale komplikují poničené přístupové cesty na letiště," dodal.
Podle čínské televize CCTV byla většina domů v postižené oblasti postavená z hlíny a dřeva, takže je otřesy smetly. "Všichni jsou na ulicích, stojí před svými domy a snaží se najít členy rodiny," popsala televizní stanice situaci na místě.
Oblast, kde k otřesům došlo, patří mezi seizmicky aktivní regiony Číny. V provincii S'-čchuan, která s Tibetem sousedí, došlo v roce 2008 ke katastrofálnímu zemětřesení o síle 7,9 stupně Richterovy škály, které si vyžádalo na 90 000 obětí
Vždyť to píšu. Mezi státy je to podobně jako mezi lidmi. Takže naše vláda vyhlásila státní smutek. Vláda, samozřejmě. Nemusela ho vyhlásit a nic by se nestalo, nicméně náš stát je dobrým sousedem státu Polská republika, takže vláda usoudila, že je namístě zachovat se jako při pohřbu oblíbeného souseda. Jdete na pohřeb dobrého známého a řekněme upřímně, že ten skutečný smutek, jako třeba rodina, taky necítíte, ale jdete, protože jste si ho vážila a považujete za slušnost jít. Já osobně nechápu, co je na tom natolik nepřijatelného pro ty, jak vy píšete, všechny lidi. Chápu, že se vás mohlo dotknout, že u nás bude státní smutek a vy k tomu nevidíte důvod, ostatně jistě to tak vidí mnoho lidí. Ale jsou jistá nepsaná pravidla slušnosti a solidarity, která většina lidí i států dodržuje.