U nás mrzne, jižní polokouli trápí horka

Národní park
12. 1. 2010
18:05

Zatímco Evropu, Asii a Severní Ameriku trápí mrazy, na jižní polokouli panují extrémní horka. V australském Melbourne padl stoletý teplotní rekord a v Antarktidě naměřili vědci teploty okolo 5 až 8 stupňů nad nulou.

Během noci dosáhly teploty v Melbourne 34 stupňů Celsia. Podle statistik jde o nejteplejší noc od roku 1902. Přes den se rtuť teploměru vyšplhala na 42 stupňů. Kvůli výpadkům proudu si lidé navíc nemohli pustit klimatizaci, a řada z nich se proto rozhodla strávit noc na pláži. Kvůli pokrouceným kolejím bylo zrušeno několik vlakových spojů a úřady ve státech Viktorie a Nový Jižní Wales varovaly před nebezpečím lesních požárů.

Nezvyklá "horka" panovala i v Antarktidě, kde byly na některých místech naměřeny teploty dosahující 8,4 stupně nad nulou. Podle vědců jde o přirozený jev způsobený oblastí vysokého tlaku, která se v současné době zastavila nad jižním pólem.

Tento jev není způsoben globálním oteplováním, v důsledku by mu prý ale mohl napomoci, pokud by zamrzlé plochy, které odrážejí sluneční paprsky, ustoupily tmavé ploše oceánu, která je naopak absorbuje. Pokud se ale oblasti nízkého a vysokého tlaku opět rozpohybují, může ledu v Antarktidě naopak přibýt.

siroky11 ( 12. ledna 2010 19:52 )

Jdi s tím do hajzlu ty buzerante, tato diskuze je o něčem jiném, tak toho nezneužívej ve svůj prospěch!!! DO TOHOTO TESTU NECHOĎTE - STRÁNKY JSOU ZAVIROVANÉ A JEŠTĚ K TOMU PLACENÉ!!!

iq3010 ( 12. ledna 2010 17:15 )

Dobrý den, momentálně probíhá soutěž o nejchytřejší zemi v Evropě a zúčastnit se může úplně každý! Jak se zúčastnit? Přejděte na tuto adresu: http://cz.iq-test.eu/#9402 a zde už naleznete samotný test. Po vyplnění všech otázek budete znát své IQ a to se započítá i do soutěže! Hodně štěstí a správných odpovědí!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa