Dům smrti na Slovensku: Sto mrtvých za rok! Byly to vraždy?
'Dům smrti' - tak nyní lidé přezdívají domovu důchodců ve slovenské obci Hronovce! Za rok v něm umřelo sto lidí starších 75 let, tedy každé tři dny jeden! Je to vůbec možné? Odhalení otřesného případu otřáslo Slovenskem i Českem a případ vyšetřuje slovenská policie.
Objevilo se již několik spekulací, které podezřelá úmrtí starých lidí vysvětlují. Patří mezi ně zanedbání péče, nedostatek léků a potravin, ale i asistovaná sebevražda.
Provozovatel zařízení, nazvaného Teplo domova, ve svém vyjádření přiznal, že byl již v minulosti policií vyšetřován kvůli smrti 87leté ženy! Uvedl také, že do domova nevpouští žádné kontroly a klienti domova nedostávají žádné peníze! Více čtěte ZDE.
'Dům smrti' stále nebyl zrušen a i v této chvíli v něm v pouhých třech pokojích živoří 30 starých lidí! Krajský lékař Nitranského kraje Ľubomír Ševčík donesl na zastupitelstvo kraje sto úmrtních listů z loňského roku a tvrdí, že staří lidé v domově umírali v naprosto otřesných podmínkách.
"Podle našich zjištění nesplňovalo zařízení základní hygienické standardy. Lidé byli umístěni v garáži a nebyla jim podávána potrava," popsal situaci Ševčík. Stížnosti na otřesné podmínky v tomto domově důchodců už podle Ševčíka řešila policie i v minulosti. Policie ale tvrdí, že o případu vůbec nevěděla!
"Na otřesné poměry v tomto zařízení jsme upozorňovali tři roky, ale vůbec nic se nestalo. Většina lidí, kteří tam zemřeli, měla stejnou diagnózu - kardiovaskulární onemocnění," řekl Ševčík pro slovenský deník Nový Čas.
Starosta obce Hronovce Róbert Csudai kritiku odmítá a tvrdí, že jsou Ševčíkovy informace naprosto zkreslené. "V naší obci zemřelo v minulém roce dohromady jen čtyřicet lidí," tvrdí starosta. Připouští pouze, že byly v zařízení zjištěny nedostatky a přiznává, že u provozovatele byla už i policie. "Byly tam problémy s některými pozůstalými. Určitě však lidé v zařízení neumírali v nelidských podmínkách," tvrdí Csudai. Ve třech místnostech zařízení žije nyní podle starosty asi třicet lidí.
"Domov provozuje fyzická osoba, která nikdy nepožádala o povolení na takovouto činnost. Zařízení je proto nelegální," řekla ředitelka Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví Alena Frtúsová. "Provozovatel měl původně živnost, ale zrušil ji, protože zjistil, že by jako živnostník měl povinnost umožnit úředníkům vstup do budovy," dodala Frtúsová. Ta se loni do budovy dostala v doprovodu policie, při domovní prohlídce nařízené prokuraturou. K tomu, co v 'Domě hrůzy' viděla, se ale až do ukončení vyšetřování nechce vyjadřovat.
Je to děs, strýček zemřel v hospici Štrásburk v Praze 8, byl chudáček úplně ledový, čili do mé návštěvy večer po 17. hodině si ho od předchozího večera nikdo ani nevšiml. Hospice jsou snad od toho, aby tam personál za spoustu korun denně tu a tam podal jídlo apod. Najít studenou mrtvolu není pro příbuzné nic extra, ani po třech měsících jsem se z toho nevzpamatovala, navíc mě vyrazili z práce, jelikož jsem byla tak otřesena, že jsem působila na lidi jako duchem nepřítomná. Zavřít hospice a příbuzné si vzít domů!