Italská výletní loď se Slováky na palubě odrazila útok pirátů

Italská výletní loď s 1500 lidmi na palubě odrazila u východních břehů Afriky útok pirátů. Na palubě se plavila i skupina Slováků.
O incidentu v neděli informoval kapitán plavidla, podle kterého při útoku nebyl nikdo vážně zraněn, napsala agentura Reuters. Podle sdělení mluvčího slovenského ministerstva zahraničí je na palubě plavidla i skupinka Slováků. Český zastupitelský úřad v Římě nemá zatím žádnou informaci o tom, že by na palubě byl někdo z českých občanů.
Podle Cira Pinta, kapitána lodi MSC Melody, která má kapacitu 1000 cestujících a 500 členů posádky, bylo plavidlo pirátskou palbou mírně poškozeno.
Loď se stala terčem útoku v sobotu večer asi 320 kilometrů severně od souostroví Seychely a 960 kilometrů od pobřeží Somálska.
"Začali na loď pálit jako šílení," řekl Pinto italské televizi Skytg24. Členům bezpečnostních sil plavidla byly podle něj rozdány pistole a ti začali na piráty, kteří se snažili vyšplhat na palubu, střílet.
"Snažili se dostat nahoru pomocí žebříků s háky. Šplhali nahoru, a tak jsme zareagovali. Zahájili jsme palbu a také jsme na ně stříkali vodu z požárních hadic. Když to viděli, vzdali to a stáhli se," dodal.
Piráti pak prý sledovali MSC Melody dalších asi 20 minut a po celou dobu po ní stříleli.
Cestující se podle kapitána skrývali během přestřelky v kabinách. "Nikdo nebyl zraněn, jen dva lidé utrpěli oděrky," řekl Pinto. "Někdo uklouzl, upadl. Prostě jen pár drobných odřenin."
Na palubě lodi je i 14 Slováků, sdělilo slovenské ministerstvo zahraničí. Šéf slovenské diplomacie Miroslav Lajčák svolal dnes krizový štáb ministerstva s cílem řešit situaci skupiny slovenských občanů na lodi MSC Melody. Plavidlo nyní pokračuje v doprovodu vojenské lodi po plánované trase do Jordánska.
Krizový štáb slovenského ministerstva s pomocí zastupitelských úřadů v Římě, Berlíně a Nairobi tyto informace ověřil z vícerých zdrojů včetně velitelství posádky, německého majitele a rovněž italského provozovatele lodi.
Únosy plavidel, včetně velkých nákladních a výletních lodí, jsou v posledních letech u somálských břehů téměř na denním pořádku. Západní spojenci i několik dalších zemí nasadilo proti pirátům se souhlasem Somálska a OSN vojenské loďstvo, ale útoky nepřestávají. V současné době zadržují piráti nejméně 15 lodí s téměř 300 námořníky a očekávají, že stejně jako mnohokrát v minulosti za ně získají milionové výkupné.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.