Kanton Ženeva čelí žalobě kvůli zadržení syna libyjského vůdce

Archív
Autor: ČTK, pes - 
9. 4. 2009
07:00

Švýcarský kanton Ženeva čelí žalobě, kterou na něj podala Libye kvůli loňskému zadržení syna libyjského vůdce Muammara Kaddáfího.

Ženevskou policii viní z nepřiměřeného zacházení a požaduje odškodné 500.000 švýcarských franků (asi 8,5 milionu korun).

Hannibala Kaddáfího a jeho ženu Alin, která byla v devátém měsíci těhotenství, zadrželi švýcarští policisté loni v červenci. Podezírali je z toho, že bili a kopali své dva sloužící z Maroka a Tunisu. Policii na to upozornili zaměstnanci hotelu, v němž se libyjský pár ubytoval.

Pátý ze sedmi mužských potomků hlavy libyjského státu strávil za mřížemi dva dny. Jeho žena byla v univerzitní nemocnici. Na svobodu byli propuštěni na kauci 500.000 švýcarských franků.

Událost loni vážně poškodila vzájemné vztahy obou zemí. Libye omezila řadu letů do Švýcarska i vydávání víz Švýcarům. V říjnu pak pozastavila alpské republice dodávky ropy.

Podle dřívějších informací médií jsou Hannibal Kaddáfí i jeho žena Alin nechvalně známi tím, že se služebnictvem špatně zacházejí. Tento potomek libyjského vůdce se navíc prý v několika evropských státech zapletl do násilných incidentů. V září 2004 ho zadržela pařížská policie na Champs-Elysées za to, že jel nepřiměřenou rychlostí a několikrát projel na červenou. Po zadržení se údajně odehrála potyčka mezi Kaddáfího tělesnými strážci a policisty. V roce 2005 byl Hannibal zas obviněn z toho, že bil svou těhotnou přítelkyni.

Doporučujeme

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa