Obama slibuje: Dostanu Ameriku z krize!

Americký prezident Barack Obama slíbil v noci na středu občanům, že se země dostane z hospodářských potíží. Zároveň zkritizoval vládu svého předchůdce George Bushe.
"Břemeno této krize neurčí osud tohoto národa. Dnes večer chci, aby každý Američan věděl: my se vzchopíme, my se zotavíme a Spojené státy americké budou silnější než předtím," prohlásil ve svém prvním projevu na společné schůzi obou komor Kongresu. Pět týdnů po převzetí prezidentského úřadu se v něm zaměřil vesměs na domácí hospodářskou problematiku.
Podle Obamy přišel "den zúčtování" po letech krátkozrakých rozhodnutí a nastal čas převzít odpovědnost za budoucnost. Otevřeně kritizoval dobu svého předchůdce George Bushe, kdy se podle něho hromadilo bohatství místo toho, aby se vytvářely příležitosti pro budoucnost. Pravidla sloužila pro rychlý prospěch na úkor zdravého trhu, řekl. Lidé kupovali domy, o nichž věděli, že si je nemohou dovolit, a banky jim přesto půjčovaly. Kritické debaty a obtížná rozhodování se přitom odkládala.
Zákonodárce a miliony televizních diváků ujistil, že jeho úsilí o záchranu americké ekonomiky neovlivní jeho dlouhodobé cíle v tvorbě celostátního systému zdravotní péče, zlepšení školství a rozvoje alternativních zdrojů energie.
Zvládnutí prohlubující se krize si podle něho vyžádá další peníze pro obnovu bankovního systému nad už schválených 700 miliard dolarů. Krok, který prezident označil za nepopulární, je podle něho jediným způsobem, jak zajistit životně důležité úvěry pro domácnosti a podnikání. Kongres vyzval, aby urychleně přijal zákony ke změně regulace finančních trhů.
Podle republikánského guvernéra Louisiany Bobbyho Jindala nespočívá vedení země ve zvyšování daní a poskytování více peněz a moci do rukou washingtonských politiků. Stimulační plán povede k rozpínání vlády, ke zvýšení daní a k zatížení příštích generací dluhy, řekl Jidal v republikánské odpovědi na Obamův projev. "To je neodpovědné," dodal guvernér, o němž se začíná mluvit jako o Obamově vyzyvateli v příštích prezidentských volbách.
Prezident v padesátiminutovém projevu, který často přerušoval nadšený potlesk, slíbil spolupráci se skupinou hospodářsky nejsilnějších zemí G-20 na obnově důvěry v americký finanční systém, v předcházení protekcionismu a v podpoře poptávky po americkém zboží v zahraničí.
Teroristi, které zadržely Spojené státy, se dočkají rychle spravedlnosti, ujistil Obama a varoval, že Spojené státy budou teroristy pronásledovat navzdory tomu, že rozhodl o uzavření základny Guatánamo na Kubě. Oproti předcházející administrativě kritizované za tvrdé vyšetřovací metody podezřelých z terorismu Obama prohlásil, že může bez vytáček říci, že USA nikoho nemučí.
Zopakoval, že vojenská pozornost se přesune z Iráku na Afghánistán a že brzy zveřejní plán na "odpovědné ukončení" války v Iráku. V narážce na Írán, který USA podezřívají z vývoje jaderné zbraně, uvedl, že se "nemůžeme vyhýbat jednacímu stolu".
Obamův projev nesl znaky tradiční zprávy o stavu unie, ale v prvním roce prezidentova úřadu se takto nenazývá. V sále Sněmovny reprezentantů ho spolu se zákonodárci vyslechla i řada pozvaných hostů, mimo jiné první dáma Michelle Obamová nebo pilot Chesley Sullenberger, který při nouzovém přistání letadla na řece Hudson v New Yorku letos v lednu zachránil životy 155 lidí.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.