Island prosí EU o finanční pomoc

Island, který je jednou z největších obětí finanční krize, požádal Evropskou unii o finanční pomoc. Poskytnutí pomoci je ale vázáno celou řadou podmínek a rozhodně není jisté.
"Může se tak stát jen v tom případě, že některé členské státy Evropské unie a Island dosáhnou bilaterálních dohod, které se týkají garancí vkladů a ochrany střadatelů," uvedl mluvčí.
Jeho slova poukazují především na spory, které má s ostrovním severským státem Velká Británie a Nizozemsko. Jejich vlády považují za nepřijatelné, že Island neochránil vklady jejich občanů. Británie dokonce využila protiteroristického zákona, aby zmrazila majetek islandské banky Landsbanki v Británii.
"Evropská komise by mohla začít s Islandem jednání již brzy. Ale aby bylo jasno, úroveň případné pomoci, kterou může komise Islandu poskytnout, bude malá," dodal Laitenberger.
Island musel kvůli finanční krizi od konce září zachránit zestátněním před krachem všechny tři své největší banky, které v minulých letech prudce expandovaly v zahraničí a rozsáhle se zadlužily.
Islandský premiér Geir Haarde již dříve varoval, že celkové náklady na vypořádání se s bankovní krizí na Islandu můžou dosáhnout 1,1 bilionu islandských korun (zhruba 166 miliard Kč). Suma představuje 85 procent hrubého domácího produktu, který severský stát vytvořil v loňském roce.