20 mrtvých na ruské atomové ponorce! Zabil je plyn!

Archív
Archív  (Autor: Archív)
Autor: ČTK - 
9. listopadu 2008
16:00

AKTUALZOVÁNO: Dvacítku lidí v ruské jaderné ponorce v Japonském moři zabil v sobotu plyn freon při mylném spuštění hasícího systému hasícího systému.

Reaktor prý nebyl zasažen a funguje normálně. Přesný počet obětí námořnictvo neuvedlo.

"Více než dvacet lidí zahynulo 8. listopadu během námořních zkoušek, když se náhodně spustilo hasicí zařízení na jaderné ponorce tichomořské flotily," řekl mluvčí ruského námořnictva Igor Dygalo. Podle něj jsou mezi oběťmi vojáci i lodní mechanici. Úroveň radiace je prý v normálu a ponorka jako taková je v pořádku. Mluvčí neupřesnil, zda jsou na její palubě nějaké zbraně.

 

Dygalo řekl, že velitel ruského námořnictva admirál Vladimir Vysockij zastavil zkoušky a že ponorka směřuje na dočasnou základnu, kam má dorazit dopoledne SEČ. Ponorku doprovází torpédoborec Admirál Tribuc a záchranné plavidlo Sajany. Podle ruského námořnictva bylo 21 zraněných členů posádky evakuováno na palubu torpédoborce.

Mluvčí námořnictva neuvedl jméno ponorky ani oblast, kde k nehodě došlo. Později bylo oznámeno, že ponorka se pohybovala v Japonském moři Podle mluvčího bylo na palubě během cvičení 208 lidí, z toho 81 námořníků, zbytek byli mechanici z loděnic, kde bylo plavidlo postaveno.
Agentura Reuters cituje zdroj Amurských loděnic, podle kterého se nehoda stala na palubě útočné ponorky Něrpa (Tuleň), která patří do modernizované třídy Projekt 971 Ščuka-B (Štika). NATO řadí tento typ ponorek označuje kódovým názvem Akula II. Teprve minulý týden prý absolvovala první ponor a do výzbroje vojenského námořnictva měla být plně zařazena koncem roku.

Podle vojenského experta citovaného ruskými agenturami se hasicí zařízení spustilo v jednom nebo dvou odděleních ponorky v důsledku "technických chyb", jichž se dopustil personál z loděnic přítomný na palubě.

Ruský ministr obrany Anatolij Serďukov o neštěstí zpravil prezidenta Dmitrije Medveděva, který nařídil jeho důkladné vyšetření a "co největší podporu rodinám obětí".

Stavba Něrpy začala v roce 1991, ale finanční chaos v 90. letech minulého století její výstavbu opozdil.
Nejhorší nehoda vojenského plavidla v Rusku za poslední roky se stala v srpnu roku 2000, kdy ztroskotala jaderná ponorka Kursk. Všech 118 členů posádky tehdy přišlo o život.