Americká ponorka z Aljašky je z druhé světové

Ponorka  (Autor: AP)
Autor: ČTK - 
4. října 2008
14:52

Americké námořnictvo potvrdilo, že potopené plavidlo, které se našlo v loňském roce u Aleutských ostrovů, je americká válečná ponorka, která zmizela během druhé světové války.

Oznámila to agentura AP. Podvodní videozáznam a fotografie, které na místě pořídila expedice vedená syny velitele ponorky, pomohly námořnictvu objev potvrdit, uvedl v prohlášení admirál Douglas McAneny.

Na palubě ponorky Grunion, které velel Mannert L. Abele, bylo 70 členů posádky. Poslední zprávy o ní byly z 30. července 1942, kdy hlásila silnou protiponorkovou aktivitu; 16. srpna 1942 byla ponorka prohlášena za ztracenou. Japonské vojenské záznamy neuvádějí v té době žádný útok na ponorku v oblasti Aleutských ostrovů, takže to, co poslalo plavidlo i s posádkou ke dnu, zůstává nevyřešenou záhadou už víc než 60 let.

Najít ponorku, s níž zmizel jejich otec, se rozhodli tři Abeleho synové Bruce, Brad a John poté, co v roce 2002 na internetu objevili informace, které jim pomohly určit možné místo, kde se potopila. Najali tým se sonarem, který nakonec vrak ponorky objevil téměř půldruhého kilometru pod mořskou hladinou.

Další videa
Články odjinud