Když je ZVÍŘE V NOUZI...
Opuštěná mláďata, zranění dravci nebo postřelená, sražená auty a vyčerpaná zvířata... Bez pomoci lidí by nepřežila.
Mnoho tisíc takových zvířat se dostalo do záchranných stanic. A po celém Česku jsou jich téměř tři desítky. Blesk vám dnes některé představí.
"Naším cílem je nejen se o takto e taka handicapovaná zvířata postarat, posta pomoci jim, vyléčit je. Co je ale hlavní, snažíme se jich co nejvíce vrátit do volné přírody. Ročně jsou jich tisíce," řekl Blesku šéf Českého svazu ochránců přírody Petr Stýblo.
Podobný projekt, jako je Zvíře v nouzi či síť záchranných stanic pokrývající působností celé území Česka, je ve světě ojedinělý. Za každým návratem zvířete do přírody jsou příběhy. Tady jsou jen některé z nich...
Jinonice
V Záchranné stanici v pražských Jinonicích jsou desítky zvířecích pacientů. Někteří bohužel, jako třeba čáp či několik dravců, mají trvalý handicap a jsou tady natrvalo jako v sanatoriu. Tahle straka se dostala do stanice, když vypadla z hnízda a ptačí rodiče ji nenašli. Zanedlouho se do přírody vrátí.
Tachov
O zvířata v nouzi se starají také ve stanici v Tachově. Kromě typických zástupců naší zvířeny už tady zachraňovali exotická zvířata, včetně zatoulaného klokana.
"Z Krajkové u Sokolova jsem letos přivezl i tato dvě selátka divočáka. Členové stanice je pojmenovali Maruška a Janička," řekl vedoucí stanice v Tachově Karel Bobál.
Bartošovice
Stanice v Bartošovicích je nejvýchodnější v republice. A také nejstarší v Česku a střední Evropě.
"Tohoto veverčáka jsme našli v hnízdě spadlého stromu.
Teď už je na svobodě. Stejně jako trojice u nás zachráněných sov pálených,“
představil bývalé "klienty" zvířecího sanatoria šéf stanice Petr Orel.
Pátek
Záchranná stanice v Pátku u Poděbrad vznikla už v roce 1984. Do tří hodin jsou handicapovaná zvířata v péči ochranářů. Jako třeba tento ježek. "Dostal do kožichu čip, abychom ho mohli nějaký čas ve volné přírodě sledovat. Dokázal naběhat za den i kilometry," řekl Blesku Luboš Vaněk ze stanice v Pátku.
Vlašim
Srnečky, malé vydry, desítky ptačích mláďat se podařilo díky péči například Lenky Šafránkové zachránit ve stanici ve Vlašimi. Mezi zvířecí pacienty patřila i nalezená mláďata hranostaje. Tahle šelmička spolu se svými bratříčky a sestřičkami dostávala týdny mléko ze stříkačky. Teď už mají domov v lese.
I vy můžete pomoci
Pokud vám není lhostejný osud opuštěných mláďat, poraněných či jinak handicapovaných zvířat, můžete podpořit práci v záchranných stanicích. Najdete-li takové zvíře v nouzi, kontaktujte některou ze stanic. Ochranáři přírody rádi poradí, jak si dál počínat, kam si pro zvíře dojedou nebo kam ho zavézt. Informace o možnostech najdete na stránkách www.csop.cz v rubrice Zvíře v nouzi.