K protestům se připojil milion lidí

Největší stávka odborářů v historii 21. století se dotkla hlavně zdravotnictví a dopravy. Mnohé nemocnice měly víkendový provoz. Mezi 13. a 14. hodinou pak musela řada cestujících čekat, nebo jít pěšky.
V Praze se stávka ´dopraváků´ obešla bez větších komplikací. Řidiči některých tramvajových a autobusových linek se měli s úderem 13. hodiny připojit ke stávkujícím odborářům. Ale... Jezdilo se dál! Horší to bylo na železnici. Čtěte zde: Pražské Hlavní nádraží: Mraky lidí, chaos a čekání
Z výstražné hodinové stávky odborářů měli Pražané docela vítr. Jedinou jistotou spěchající cestující mělo být metro. Ale jak se ukázalo, ke stávce se nepřipojili ani tramvajáci a autobusáci. Až na drobné výjimky. Jedním z mála stávkujících pražských tramvajáků byl Petr Novotný. "Stávkuju," oznámil ve 13 hodin na Dopravní podnik a zastavil tramvaj na zastávce I.P. Pavlova. Tam ho bleskurychle přijel vystřídat 'záložní' kolega. "Chci podpořit odboráře, proto jsem se rozhodl stávkovat," vysvětlil Petr. Ale byl jedním z mála, který sebral odvahu vyjádřit svůj názor. "My jsme samozřejmě jezdili, protože za každého z nás měl Dopravní podnik připravenou náhradu. A ve chvíli, kdybychom začali stávkovat, tak nás podnik vymete," řekla Blesku tramvajačka, která si nepřála být jmenována.
Největší komplikace v dopravě ale nečekaně způsobili zemědělci. Na 'Ípáku' zablokovali magistrálu balíky slámy a rozsypaným zrním. "Bylo to symbolické vyjádření naší nespokojenosti se současnou vládou," řekl Blesku předseda Odborového svazu zemědělců a Asociace zemědělců Bohumír Dufek. "Chci premiéru Topolánkovi vzkázat, aby pochopil, že ta republika není jeho a že by měl Vládu řídit takovým způsobem, aby byli lidé spokojení," prozradil Blesku Dufek. 'Ípák' se jim zdál pro blokádu nejvýhodnější. Ve stávkách budou pokračovat i dál. "Chceme se vyjádřit, když se nám něco nelíbí. Vláda nemůže čekat, že každé čtyři roky budeme chodit k volbám a pak budeme celé čtyři roky mlčet," dodal Dufek.
A co vidí zemědělci jako největší problém vládních reforem? "Problémy jsou tři. Je to reforma veřejných financí, tedy snižování daní jen určité skupině obyvatel, ale nezávidíme těm nahoře. Pak se nám nelíbí připravovaná důchodová reforma. Hlavně to, že vláda nechce umožnit, aby lidé mohli odcházet do důchodu daleko dříve jako je tomu třeba v Německu. A třetím problémem je otázka zdravotnictví. Pan Julínek si myslí, že když přemaluje státní nemocnice na akciovky, tak se situace ve zdravotnictví vyřeší," vysvětlil důvody nespokojenosti Dufek.
Čtěte také: ´Stávky století´ se účastní až 900.000 lidí
Michal (11) z Plzně: ´Musel jsem jít 5 stanic pěšky´
V Brně vytvořili kolem nemocnice živý řetěz
Stávkuje asi 30.000 zdravotníků
Jak vypadá situace v jednotlivých krajích?