Jak vypadá situace v jednotlivých krajích?
Do stávky odborářů se od rána zapojilo kolem 30.000 zdravotníků. Někde si ´naordinovali´ víkendový provoz, jinde se spokojili jen s cedulkou na oblečení.
V Praze aktivně stávkuje polovina klinik fakultních nemocnic.
Bulovka: "V naší nemocnici na Bulovce se ke stávce připojilo pět pracovišť z celkového počtu 32. Ovšem i těchto pět přešlo na víkendový provoz. Ovšem garantujeme akutní lékařskou péči i tady," řekl Blesku tiskový mluvčí nemocnice Petr Mach.
Od 9:00 pořádají zdravotníci z vinohradské nemocnice happening. Pacientům měří tlak a za to je odměňují 30 symbolickými penězi - julínky, jako náhradu za to, že za návštěvu lékaře musí od ledna 30 korun platit pacienti.
Ve středočeských nemocnicích má dnešní výstražná stávka proti vládním reformám zatím spíše symbolický charakter a neměla by se pacientů příliš dotknout. V řadě zdravotnických zařízení nicméně platí víkendový provoz, což může znamenat například to, že péči dostanou jen objednaní pacienti a ti, kteří se na lékaře obrátí s akutním problémem.
Ve Zlínském kraji se stávka občanů téměř nedotýká. Na většině oddělení Baťovy nemocnice zdravotníci s prostestem pouze sympatizují. Na oblečení mají přilepenou cedulku s nápisem STÁVKA, ale všichni ordinují. V alergo-imunologické ambulanci sice plakát vyvěšen není, ale setry na prsou označení mají. "Do 11 hodin jsme ošetřili 16 pacientů," řekla sestra Eva Sedláčková (36). Pacienti v čekárně se stávkou souhlasili. "Já souhlasím, nelíbí se mi privatizace nemocnic. Je už není o zdraví, ale o bussinesu," vyjádřila se Dagmar Hanáková (46), která přijela z Prostějova. "Ať stávkují, ať si každý vybojuje to svoje," dodala Marie Plichtová (53) z Otrokovic.
V Kroměříži se u parčíku místní nemocnice sešlo přes 160 zdravotníků. Provoz zde nepřerušili a stávku pojali jako protestní zmrzlinové shromáždění pod heslem "Dejte Julínkovu reformu k ledu". Každý z účastníků dostal nanuka ledňáček.
Richard Kreml, místopředseda lékařského odborového klubu, pronesl: "Chceme zabránit zdravotnické loupeži a kšeftování se zdravím, jsme proti privatizaci. Mohlo by nám hrozit, že nás spolkne velká finanční skupina, což není ideální ani pro nás, ani pro pacienty."
Olomoucká fakultní nemocnice má provoz jako o víkendu. "Průběh stávky se na každé klinice mírně liší, ne všude jde práci zcela zastavit. Kde to není možné, najel personál jakoby na víkendový provoz," uvedl odborový šéf Miroslav Studený. Stávkuje zde asi třetina zaměstnanců.
Fakultní nemocnice v Plzni má od rána ve víkendovém provozu jen některá pracoviště.
Symbolickou podobu má stávka v Karlovarském kraji. Většina zdravotnického personálu si připnula po příchodu do práce na šaty cedulky s oznámením o podpoře protestu.
Podobně to je také u nemocnic v Ústeckém kraji. Původně zde uvažovali, že budou pracovat v takzvaném nedělním režimu, ale protože je zdravotníků málo, nakonec k němu nepřistoupili.
Zhruba 200 pracovníků ostravské fakultní nemocnice se dnes sešlo před budovou Krevního centra, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s chystanými vládními reformami.
Jen akutní péči poskytují nemocnice na Vysočině. Plánované operace a vyšetření se odložily. Stávkující lékaři jsou označeni vizitkami s nápisem Stop reformě, v nemocnicích jsou vyvěšeny propagační materiály. Lékaři v nich veřejnost informují o tom, co jim na návrhu reformy vadí a v dopise pacientům je žádají o shovívavost. Omezený provoz je v nemocnicích v Jihlavě, Třebíči, Havlíčkově Brodě a Pelhřimově.
V Královéhradeckém kraji se zdravotnická zařízení k protestu připojila pouze manifestačně. Pacientů s akutními potížemi by se dnešní stávka neměla dotknout.
Výstražná stávka proti vládním reformám se v Pardubickém kraji vážněji dotkne provozu dvou nemocnic, v Chrudimi a Ústí nad Orlicí. Personál ostatních zdravotnických zařízení se k akci připojí jen symbolicky.