Čeká nás bouřkový víkend

Bouře nad Prahou
Bouře nad Prahou  (Autor: Michal Jindra)
Autor: Hasičský záchranný sbor ČR, rvs - 
30. května 2008
12:38

Na tento víkend meterologové předpovídají bouřkové počasí. V loňském roce bylo u nás bleskem zapáleno 95 požárů, 5 lidí bylo zraněno a celkové škody dosáhly 15,5 milionu korun.

Zde je několik rad, jak se před bouřkou co nejlépe chránit.

Schovejte se

Ve městě jsou bezpečným úkrytem budovy, v ideálním případě velké objekty s ocelovou nebo železobetonovou konstrukcí. Především ale musí být stavba chráněna bleskosvodem. V přírodě se můžete schovat v hustém lese a háji, v nižším porostu nebo v úzkém údolí.

Kde hrozí největší nebezpečí

Rozhodně se nedoporučujeme úkryt pod vysokými stromy, na okraji lesa, pod převisy nízkých skal a v budovách bez bleskosvodu. Najvětší pravděpodobnost zásahu bleskem je v otevřeném terénu, na vyvýšených místech, v bezprostřední blízkosti železných konstrukcí a vodních ploch. Především se za bouřky nikdy neopírejte o zeď či skalní stěnu.

Vzhledem k tomu, že blesk je elektrický výboj atmosferického původu, hrozí velké nebezpečí při koupání a jakýchkoliv vodních sportech. Příliš bezpečná není během bouřky ani manipulace s elektrickými a plynovými spotřebiči.

Co byste za bouřky rozhodně neměli dělat

Nezdržujte se v blízkosti potoků, ani na podmáčené půdě. Nepřenášejte kovové předměty a neutíkejte. Přestože za bouřky bývá vítr ideální na pouštění draků, rozhodně to nedělejte a ohlídejte i své děti.

Jak se chránit

Pokud vás bouřka zastihne v autě, nechte zavřená okna a jízdu přizpůsobte povětrnostním podmínkám a snížené viditelnosti. Při silném větru dávejte pozor na padající stromy a větve. Asi nejlepší radou je zaparkovat na bezpečném místě a počkat, až se bouřka přežene.

Držte se v dostatečné vzdálenosti od sloupů elektrického vedení a vysokých stromů. Pokud jste v budově, zdržujte se během bouřky dále od vodovodu, topení, elektrospotřebičů, zásuvek a pevné telefonní linky. Nezapomeňte odpojit od elektřiny televizor.

Ochrana domácnosti

Úder blesku lze zjednodušeně vysvětlit jako zkrat mezi mrakem a zemí. Takový výboj o několika desítkách až stovkách tisíc ampér může nejen způsobit požár, ale i kvůli tzv. přepěťovým impulsům zapříčinit i značné škody na elektrických zařízeních. Jsou zaznamenány i průmyslové havárie zaviněné úderem blesku, při kterých došlo k obrovským materiálním škodám.

Riziko poškození domácnosti lze výrazně omezit. Především je potřeba mít v pořádku bleskosvod. Ten se skládá z jímací soustavy, která zachytí úder blesku, systému svodů a uzemňovací soustavy, která bleskový proud rozvede v zemi. Pokud je uzemnění správně zapuštěno do země a je dostatečně odizolováno od budovy, dojde v zemi k bezpečné neutralizaci blesku.

Instalaci a údržbu bleskosvodu je vhodné svěřit odborné firmě. Dávejte u pozor na mechanickou pevnost a jeho ochranu proti korozi. Zařízení by mělo procházet pravidelnou revizí.

Samotný bleskosvod ale příliš nepomůže při ochraně našich elektrospotřebičů před zničením způsobených přepětím. Úder blesku přitom může poškodit nebo i úplně zničit elektrická zařízení v okruhu i několika kiometrů. Spolehlivým řešením pro ochranu našich elektrospotřebičů je tzv. přepěťová ochrana, která chrání nejen před úderem blesku, ale i proti jakýmoliv jiným prudkým výkyvům napětí v elektrické síti. Pro výběr vhodné přepěťové ochrany opět doporučujeme konzultaci s odborníky, jimž je vhodné svěřit i instalaci a pravidelnou údržbu zařízení.