Zkolaboval při závodu, už týden bojuje o život. Organizátoři vinu necítí

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: Kateřina Kycltová, mivrk - 
10. září 2011
05:00

Přesně před týdnem se metropolí běžel desetikilometrový závod Nike Run Prague. Dopadl děsivě. V nemocnici skončilo 35 totálně vyčerpaných běžců. Jeden z nich už sedmý den bojuje o život na jednotce intenzivní péče pražského IKEM. Sportovec Václav Purchart (22) se podle jeho rodiny do nemocnice dostal až hodinu po kolapsu. Má otok na mozku a hrozí mu transplantace jater. Mohou za Vaškův kolaps organizátoři? Ti tvrdí, že přecenil své síly...

Ukaž, co v tobě je. Přesně tak zněl reklamní slogan běžecké soutěže. Pohodový běh se však změnil v závod smrti, jak akci nazývají sami účastníci. Rozpálenou metropoli »vyzvalo« 5291 běžců. Cílem však proběhlo 5209. „Někteří závodníci se dostali do zdravotních komplikací. Pětatřicet z nich musela ošetřit záchranná služba,“ uvedla za organizátory běhu Lucie Grošaftová.

Prvním závodníkem, který potřeboval lékařskou pomoc, byl Václav Purchart. „Zkolaboval na devátém kilometru závodu, tedy skoro u konce. Okamžitě k němu dorazila naše soukromá záchranná služba,“ popsala Grošaftová. Co se s Vaškem dělo pak? „Po nalezení vhodného místa v nemocnici byl klient přeložen do vozu pražské záchranky a převezen. Byl předáván při vědomí,“ sdělil Jakub Hubálek ze soukromé záchranky, která na akci zasahovala.

Vražda se neodpouští, říká jeho sestra

Kde se stala chyba? Proč teď Vašek bojuje o život? Blesku se podařilo vypátrat jeho sestru Danu, která k události řekla víc. „Bratr, trénovaný sportovec, zkolaboval kilometr před cílem. Vinou organizátora pro něj záchranka přijela až po hodině,“ tvrdí Dana a pokračuje: „Vašek nyní leží udržován přístroji na jednotce intenzivní péče v umělém spánku, má otok na mozku a hrozí mu transplantace jater.“ Vaškův život se snaží zachránit lékaři v IKEM. „Mohu potvrdit, že je u nás hospitalizován na oddělení transplantační chirurgie,“ řekl zdroj z nemocnice.

Otázkou však zůstává, kdo za kolaps tolika účastníků může. „Podle vyjádření záchranářů bylo příčinou kolapsu běžců přecenění vlastních sil,“ poukazuje na viníka Grošaftová z Nike Run Prague. Jinak to však vidí Vaškova sestra: „Firma Nike se mi pokusila zabít brášku a nevím, jestli on tento vražedný pokus přežije. Odpovědnost je na straně organizátorů a vražda se neodpouští,“ napsala Dana na sociální síti.

Jaké jsou povinnosti pořadatelů?

Právě dnes se metropolí poběží další závod. Své síly běžci změří na desetikilometrové trati Mattoni Grand Prix. Budou se hromadné kolapsy opakovat? Jaká pravidla se vlastně musí na podobných závodech dodržovat? „Organizátoři běžeckých závodů jsou povinni umístit občerstvení včetně dostatku pití na každý pátý kilometr tratě,“ vysvětlil atletický rozhodčí Josef Nechanický.

Podle organizátorů Nike Run Prague to tak v sobotu bylo. Odborníci zároveň upozorňují, že každý běžec závodí na vlastní nebezpečí a měl by znát své hranice. To se také uvádí v pravidlech závodu, které by si každý závodník měl před startem přečíst.

gevi ( 10. září 2011 21:13 )

Tak, tak, píšu to jinde, vždycky podepisujeme podobné prohášení. Ona desítka není žádná extrémní délka, ale bez přípravy, v horku a bez zkušeností, jak se na podobné podmínky připravit, je nesmysl do toho jít. Ovšem zdravotní zabezpečení je nezbytnou povinností pořadatele.

gevi ( 10. září 2011 21:08 )

Nevím, zda se organizátoři zbavují odpovědnosti, ale pokud něco běžím, vždycky je součástí přihlášky prohlášení, že se zúčastňuji na vlastní nebezpečí a můj zdravotní stav odpovídá požadavkům závodu. Nevím, jak to bylo zde, ale rozhodně bych si nedovolil běžet deset kilometrů jen tak zčista jasna. Běhy do deseti kilometrů občerstvení nemají. Ale pokud jde o to, že se pravděpodobně zúčastní lidé, kteří s takovým během nemají zkušenosti, pak by jistě nebylo na škodu nějakou vodu na ochlazení i na pití zajistit. Ale účastnit se běhu na deset kilometrů bez dostatečné průpravy a bez znalosti svých schopností a zdatnosti, je hazard se zdravím.

ouha ( 10. září 2011 17:22 )

Nechápu, proč někdo dobrovolně běží mnoho kilometrů za 30stupňových veder po rozpáleném městě. To snad může podstoupit jenom blá*zen. Běh je dobrý k tomu, aby člověk například stihl autobus nebo prchnul třeba před divokým prasetem, eventuálně si poposkočil někde v přírodě, ale takovýhle závod je vyloženě nesmyslný hazard.

bjutifl ( 10. září 2011 16:32 )

A byl ten závod pořádanej pod záštitou Českého atletického výboru nebo svazu? Pokud ne, nic nikoho nenutí jejich pravidla dodržovat.

alwar ( 10. září 2011 14:14 )

Podle pravidel zveřejněných na webových stránkách Českého atletického výboru musí mít závodníci k dispozici vodu na startu a v cíli a dále pak ve vhodných intervalech, pokud k takovým opatřením povětrnostní podmínky opravňují. O žádných 5 km se pravidla nezmiňují. Klimatické podmínky minulý týden volali po zřízení většího počtu osvěžovacích stanic. Navíc byla kapacita stanice na 5. kilometru a v cíli zcela nedostatečná. Ale hlavně, že Nike dovezl ty obří sound systémy, které "zpříjemňovali" hlasitou hudbou pobyt nejen závodníkům, ale i návštěvníkům a obyvatelům centra.

Zobrazit celou diskusi