Úterý 21. května 2024
Svátek slaví Monika, zítra Emil
Oblačno, déšť 22°C

Penny Market radši stáhl z prodeje vejce z Německa

Vajíčka z Německa byla stažena z prodeje
Vajíčka z Německa byla stažena z prodeje  (Autor: ČTK)
Autor: ČTK, mivr - 
14. ledna 2011
18:20

Veterináři zakázali prodej dvou set tisíc vajec z Německa, u kterých byl při dovozu do České republiky špatně uveden jejich původ. Německá vejce byla k dostání v diskontních prodejnách Penny Market. Státní veterinární správa (SVS) měla podezření, že byla nakažena stejně jako některé vepřové maso dioxinem. Ukázalo se však, že byla nezávazná.

Dovozce německých vajec tvrdí, že splnil všechny náležitosti. Veterináři nyní důkladněji kontrolují maso a vejce z Německa kvůli tomu, že některé tamní chovy byly zamořeny rakovinotvorným dioxinem.

"Vejce byla označena veterinárním schvalovacím číslem třídírny v Německu, které není uvedeno na seznamu schválených závodů uveřejněném na oficiálním německém seznamu schválených subjektů," zdůvodnil mluvčí SVS Josef Duben zákaz prodeje.

Německá vejce do Česka dovezla firma Česká drůbež, která podle SVS neměla registraci, což nařizuje veterinární zákon. SVS proto se společností Česká drůbež zahájila správní řízení.

Vejce podle Dubna uvedl do oběhu obchodní řetězec Penny Market, se kterým již SVS zahájila správní řízení. "Nesplnil svojí zákonnou povinnost nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě, že přijal zásilku živočišných potravin z jiného členského státu," řekl Duben.

Mluvčí společnosti Penny Market David Kolář sdělil, že vejce od firmy Česká drůbež byla na žádost tohoto obchodního řetězce prověřena v laboratoři Státního veterinárního ústavu, která potvrdila jejich zdravotní nezávadnost.

"Přesto se společnost Penny Market rozhodla reagovat na aktuální situaci na trhu, stáhnout dodávky vajec německého původu a prodávat ve svých prodejnách pouze vejce českého původu," dodal.

Můžou se odvolat

Jednatel České drůbeže Petr Červený ale porušení předpisů rezolutně odmítl: "Není pravdou, že naší společností dovezená vajíčka byla označena číslem třídírny, které není uvedeno na seznamu schválených subjektů." Německá vejce podle něj prošla schválenou třídírnou, o čemž byli pracovníci SVS informováni.

Dodal ještě  že SVS s firmou zahájila správní řízení kvůli chybějící registraci na obchodování v rámci trhu Evropské unie, kterou ovšem Česká drůbež podle platné legislativy nepotřebuje.

SVS si ale stojí za svým rozhodnutím. "Pro nás jsou závazné ověřitelné oficiální údaje, nikoli údaje nepřímé. Pokud má dotyčný subjekt výhrady k postupu SVS, má právo se odvolat," uzavřel Duben.

olesja ( 15. ledna 2011 11:23 )

je rozdat a naházet na politiky.

xcarodejka ( 14. ledna 2011 18:53 )

Pokud nepřijdou příkladně vysoké tresty,tak se budou dít podvody a bude se přebalovat německé zboží. Někteří jedinci jsou s vidinou zisku všehoschopní.Myslím, že se toho najíme všichni......

Zobrazit celou diskusi