Regulované nájemné končí: Jak to bude dál?

Černá můra dosud zvýhodňovaných nájemníků v bytech s regulovaným nájemným se blíží. Od ledna jim může v některých městech a obcích zaklepat na dveře majitel s novou smlouvou, která nájem rapidně zvyšuje.
Až v únoru má mít totiž ministerstvo pro místní rozvoj hotovou cenovou mapu nájemného v Česku. „Pokud majitel uvidí, že obvyklé nájemné v místě je 4000 až 6000 Kč, potom nedá nájemné 15 000, protože by u soudu neuspěl,“ slibuje ministr Kamil Jankovský. Připustil ale, že se s přípravou mapy nájemného mělo začít dřív.
1. Týká se mě zvyšování nájmů?
Pokud bydlíte v bytě s regulovaným nájmem, tak ano. Přestává ho totiž určovat zákon, ale musíte se domluvit s majitelem. Týká se to celého Česka. Výjimkou je pouze Praha, krajská města kromě Ostravy a Ústí nad Labem a více než desetitisícová středočeská města, kde totéž nastane o dva roky později.
2. Může mi majitel zvednout nájem, jak se mu zlíbí?
Ano, není žádný strop, nájemné může chtít majitel zvednout mnohonásobně.
3. Musím podepsat novou smlouvu?
Ne, nemusíte. Musíte ale počítat s tím, že se majitel nejspíš obrátí na soud, aby rozhodl.
4. Podle čeho bude soud o nájemném rozhodovat?
Soudy budou využívat znaleckých posudků. Vycházet mají také z tzv. cenové mapy nájmů, kterou připraví ministerstvo.
5. Mám tedy šanci u soudu uspět?
Ano. Pokud soud zjistí, že navrhované nájemné převyšuje obvyklé nájemné v daném místě, měl by rozhodnout ve váš prospěch.
6. Co když soud prohraju?
Budu muset doplatit zpětně nájemné? Ano. Změna nájemného totiž začne platit ode dne podání návrhu k soudu. Pokud tedy soud prohrajete, bude nutné zaplatit rozdíl zpětně.
7. Co mám dělat, když na zvýšený nájem nebudu mít?
Pokud nové nájemné spolu s ostatními náklady na bydlení přesáhne 30 % (v Praze 35 %) příjmů dané domácnosti, můžete na příslušném úřadu práce zažádat o příspěvek na bydlení nebo tzv. doplatek na bydlení.
Tak to asi si musí sehnat ona sama, jestli to řeší její problém. nebo za Vás řeší bytovové problémy maminka?