Regulované nájemné končí: Jak to bude dál?

Regulované nájemné končí
Regulované nájemné končí  (Autor: Ilustrační foto)
Autor: gib, hto - 
5. října 2010
20:39

Černá můra dosud zvýhodňovaných nájemníků v bytech s regulovaným nájemným se blíží. Od ledna jim může v některých městech a obcích zaklepat na dveře majitel s novou smlouvou, která nájem rapidně zvyšuje.

Až v únoru má mít totiž ministerstvo pro místní rozvoj hotovou cenovou mapu nájemného v Česku. „Pokud majitel uvidí, že obvyklé nájemné v místě je 4000 až 6000 Kč, potom nedá nájemné 15 000, protože by u soudu neuspěl,“ slibuje ministr Kamil Jankovský. Připustil ale, že se s přípravou mapy nájemného mělo začít dřív.

1. Týká se mě zvyšování nájmů?
Pokud bydlíte v bytě s regulovaným nájmem, tak ano. Přestává ho totiž určovat zákon, ale musíte se domluvit s majitelem. Týká se to celého Česka. Výjimkou je pouze Praha, krajská města kromě Ostravy a Ústí nad Labem a více než desetitisícová středočeská města, kde totéž nastane o dva roky později.

2. Může mi majitel zvednout nájem, jak se mu zlíbí?
Ano, není žádný strop, nájemné může chtít majitel zvednout mnohonásobně.

3. Musím podepsat novou smlouvu?
Ne, nemusíte. Musíte ale počítat s tím, že se majitel nejspíš obrátí na soud, aby rozhodl.

4. Podle čeho bude soud o nájemném rozhodovat?
Soudy budou využívat znaleckých posudků. Vycházet mají také z tzv. cenové mapy nájmů, kterou připraví ministerstvo.

5. Mám tedy šanci u soudu uspět?
Ano. Pokud soud zjistí, že navrhované nájemné převyšuje obvyklé nájemné v daném místě, měl by rozhodnout ve váš prospěch.

6. Co když soud prohraju?
Budu muset doplatit zpětně nájemné? Ano. Změna nájemného totiž začne platit ode dne podání návrhu k soudu. Pokud tedy soud prohrajete, bude nutné zaplatit rozdíl zpětně.

7. Co mám dělat, když na zvýšený nájem nebudu mít?
Pokud nové nájemné spolu s ostatními náklady na bydlení přesáhne 30 % (v Praze 35 %) příjmů dané domácnosti, můžete na příslušném úřadu práce zažádat o příspěvek na bydlení nebo tzv. doplatek na bydlení.

kamii ( 6. října 2010 21:32 )

Tak to asi si musí sehnat ona sama, jestli to řeší její problém. nebo za Vás řeší bytovové problémy maminka?

komentator ( 6. října 2010 13:23 )

bere důchod maximálně 9 tisíc měsíčně. Zvýši se poplatky ve zdravotnictví, rozšíří se počet léků s doplatky, silně se zvýší cena elektřiny a následně i tepla. Zvýší se daň z přidané hodnoty, co se projeví zvýšení cen potravin a základních služeb. A silně se zvýší zatím regulovatelné nájemné. A Nečasova vláda velkoryse přidá seniorům něco přes 300 korun. Spousta seniorů bude mít na výběr jednu z těchto možností: Hodit si mašli na krk nebo jít se pást! Co poradí vláda seniorům?

anelam ( 6. října 2010 13:18 )

Noro,takhle přece už lidé žijí!A nemají ani tu pračku na kliku

kandule1 ( 6. října 2010 09:46 )

to je sice krásné si postavit svůj domeček,ale z čeho??? já se svým platem 13.000,- hrubého rozhodně nedosáhnu na hypotéku ani na úvěr,který by stačil na stavbu, dokonce to nestačí ani na byt 1+kk, tak co mám asi tak dělat... a za pár měsíců to nebude stačit ani na nájem

kamii ( 6. října 2010 09:33 )

Já moc nechápu, proč někteří mají mít privilegium platit malé nájemné a druhý si za své stavět dům nebo platit dvojnásobné nájemné? Je to nesparvedlivé. Je jasné , že stará babička , která nyní bydlí za pár kaček ve 3 plus 1 by tam bydlet nemusí, na co jí je takový velký byt? Nechápu, čím si občané zaslouží lepší nájemné? Platí větší daně nebo mají nějaké zásluhy, co ti ostatní nemají?

Zobrazit celou diskusi