Hrozící povodně: Na řece Moravě platí první stupeň povodňové aktivity

Rozbouřené řeky budou zlobit na několika místech republiky.  (Autor: abl)
Autor: Monika Rubešová, ČTK, pes - 
15. května 2010
10:54

INTERAKTIVNÍ MAPA: První a tedy nejnižší stupeň povodňové aktivity, tedy bdělost, platí od dnešního rána na řece Moravě ve Strážníci na Hodonínsku. Hladina řeky začala stoupat po vytrvalém dešti. Pomalý nárůst průtoků zaznamenali vodohospodáři i na dalších tocích regionu. Vyplývá to z internetových stránek společnosti Povodí Moravy.

Meteorologové v uplynulých dnech varovali, že koncem tohoto týdne přijde ochlazení provázené vydatnými dešti, které mohou především na Moravě výrazně zvednout hladiny řek.

Ve Strážnici je zatím situace klidná. Od půlnoci do dnešních 09:30 se hladina řeky zvýšila o více než půl metru. K tomu, aby musel být vyhlášen druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost, by hladina musela jít nahoru ještě o metr.

Nárůst hladiny je na jihu Moravy patrný ještě na Svratce v Brně na Poříčí. Nyní její hladina dosahuje 80 centimetrů, zatímco o půlnoci to bylo o přibližně 20 centimetrů méně. I tady je ale zatím situace zcela klidná.

Jihočeské řeky se uklidnily

Jihočeské řeky se proti pátečnímu stavu, kdy měly výrazně zvýšené hladiny, uklidnily. Pouze na dvou místech je první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti, sdělil v sobotu agentuře Mediafax hydrolog Tomáš Vlasák

Zvýšená hladina je na řece Malši v Roudném a na Stropnici v Pašínovicích. Ostatní toky jsou v klidu, stejně tak, jako říčka Černá v Líčově, kde byl v pátek ráno třetí povodňový stupeň, tedy stav ohrožení.

"Pokud nezačne nějak výrazně pršet, pak se hladiny výš nedostanou. Pokud by náhodou přišly dešťové přeháňky, už zcela jistě nebudou tak intenzivní, jako v noci ze čtvrtka na pátek, kdy v okolí Benešova nad Černou spadlo až 110 milimetrů na metr čtverečních, což bylo extrémně mnoho," řekl hydrolog.

Jak informoval server mediafax.cz, meteorologové očekávají v dnes večer vydatný déšť, který by měl zasáhnout především Moravu a Slezsko. Srážky by se měly postupně rozšířit během neděle na západ i do Čech. Od sobotního večera do pondělního rána meteorologové očekávají srážkové úhrny na Moravě od 25 do 70 mm, ve Slezsku by mohlo místy spadnout až 90 mm srážek. V Čechách meteorologové předpokládají srážky do 5 mm a na Českomoravské vrchovině od 5 do 25 mm.

Srážky na Moravě, ve Slezsku a ve východních Čechách doprovodí čerstvý vítr o průměrné rychlosti mezi 5 a 10 m/s, v nárazech místy od 15 do 25 m/s (55 až 90 km/h).

Interaktivní mapa:

Najeďte kurzorem myši na zvýrazněné body.

Čekají nás lijáky, povodně a mráz!

Lít jako z konve bude od pátku celý víkend! A co hůř! Vody bude tolik, že hrozí povodně! Po neděli navíc spadnou teploty tak nízko, že se očekávají přízemní mrazíky.

Oteplit se má před volbami. Politici, bojte se, dalším hráčem o hlasy je slunečný víkend! O měsíc zpět nás vrací počasí, teploty totiž ani náhodou nepřipomínají půlku května, ale spíše začátek dubna. „Ochlazení je opravdu citelné. O víkendu budou teploty jen mezi 9 až 13 stupni, navíc bude foukat vítr, takže pocitově se bude zdát, že je ještě větší zima,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová z Meteopressu.

V pondělí a úterý bude přes den do 15 stupňů. „Po ránu očekáváme přízemní mrazíky,“ dodala Honsová. To je špatná zpráva pro zahrádkáře. „Pokud budou jen přízemní, tak s ovocnými stromy se nic nestane, horší je to se zeleninou. Se sázením proto radím alespoň ještě týden počkat,“ uvedl Jaromír Boušek z Českého svazu zahrádkářů.

Jenže vedle mrazíků nás už od pátku potrápí voda. Na Plzeňsku, v Novohradských horách, na Šumavě, Prachaticku a Krumlovsku by jen během dneška mohlo napršet až 50 litrů na m2! Stejná porce se čeká i v sobotu, celý víkend proprší i na Moravě a ve Slezsku. „Hladiny řek v těchto lokalitách mohou stoupnout až k 2. povodňovému stupni,“ varovala v úterý meteoroložka Honsová. Studený, ale klidnější víkend bude na Ústecku, ve středních Čechách a v Praze, kde se intenzivní lijáky nečekají.

Oteplení a konečně prosluněné květnové dny by mohly přijít nejdříve kolem 25. května, tedy těsně před volbami.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pavilek ( 14. května 2010 23:16 )

Odkud jsi jantare? Studený máj, v stodole ráj je česká pranostika, podívej se do slovníku.

laskava ( 14. května 2010 14:43 )

situace se opakuje, tak dejte přes prsty těm, co kácí lesy. Dřevo se prodá ven a tady jsou škody a drahý nábytek.

verca21 ( 14. května 2010 12:28 )

U nás se od nepaměti říká: "Deštivý máj v stodole ráj". O studeném nic nevím.

press ( 14. května 2010 10:39 )

http://orgo-net.blogspot.com/

sakra ( 14. května 2010 09:46 )

Tato pranostika je asi tak pravděpodobná jako studentské volby.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud

Mimořádná zpráva

KORONAVIRUS: 6 ČECHŮ V KARANTÉNĚ NA TENERIFE! I 1 DÍTĚArrow

Zavřít