Trest pro žáky: Zlobíš, maž na záchytku!

Učitelé po celé republice bojují při svých hodinách s žáky, kteří vyrušují, mnozí z nich jsou notoričtí darebáci. Na většině škol tito žáci, když dojde učiteli trpělivost, končí na školní chodbě. V Rýmařově tomu tak není. Tady musí odejít na ´záchytku´.
„Záchytka je přezdívka pro záchytnou třídu. V ní končí žáci, kteří během výuky opakovaně vyrušují,“ řekl Blesku ředitel školy Miloslav Horký. V této třídě na nezbedy čeká pedagog, který dohlédne na to, aby si žák splnil zadané úkoly.
Po skončení hodiny se vrací zpět, do své mateřské třídy. Učitele v záchytné třídě před další hodinou střídá kolega. Pedagogové tu slouží zdarma. Na každého vyjde dohled nad třídou jednou týdně.
Existence školní záchytky vyvolává debatu
„Se všemi kolegy jsme dospěli k jednoznačnému názoru, že tato třída prospívá výuce. Když odejdou ti, kteří ruší, má celá třída klid na učení. A když se v záchytné třídě sejdou tři neposední žáci na hodinu, učitel je lehce zvládne a i oni si své úkoly také splní,“ řekl zástupce ředitele Jan Jablončík.
Záchytná třída vyvolává debaty i u odborné veřejnosti. Dětská psycholožka Pavlina Kurzová mluví o zajímavém nápadu: „Neznám sice prostředí dané školy. Věřím však, že pracovat s dětmi, které notoricky vyrušují, není snadné. Záchytná třída jistě uleví ostatním dětem ve třídě i kantorům. Tak tedy proč ne.“
S novým postupem nemá problém podle Českého rozhlasu ani Česká školní inspekce a možná je jen otázkou času, kdy ´záchytka´ bude na každé škole.
Záchytnou třídu si nemohou vynachválit ředitel školy Miloslav Horký (vpravo) a jeho zástupce Jan Jablončík. | Profimeda.cz, Jiří Krušina
Se vším souhlasím
A ta poznámka k romštině....... no nedé mi to, abych si nerejpla do Blesku.
Ten má tu drzost zařadit článek Romština do škol... mezi nejdiskutovanější a přitom u něj didkuzi zrušil. To si z nás všech dělá Blesk blázny?