Sobota 2. prosince 2023
Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zataženo, sněžení 0°C

Výstava ve Zlíně: Nafukovací hračky ze 60. a 70. let byly světovým unikátem

Autor: Slávka Červená - 
3. února 2010
00:00

S čím si hrály děti před více než 40 lety? To se mohou dozvědět návštěvníci Krajské galerie ve Zlíně. Výstavní prostory zaplnila stovka nafukovacích hraček ze 60. a 70. let, které byly vyrobeny ve Fatře Napajedla a Gumotexu Břeclav. Navrhla je zlínská rodačka Libuše Niklová.

V paměti mnohých utkvěl nafukovací buvol, slon, »harmonikový« kocour nebo plaváčci. Výstavu pomohl zkompletovat syn autorky – pražský výtvarník Petr Nikl (49). „Byl to můj dluh. Bylo obtížné některé hračky dohledat. Jsem rád, že se podařilo tvorbu zmapovat,“ prozradil.

„Doma jsem dělal pokusného králíka. Nejvíc mě nadchl člun Viking. Testoval jsem ho na hvozdenském rybníku. Cítil jsem v něm každou vlnku, tlak vody, bylo to úžasné vznášedlo,“ vzpomínal.

Hračky Libuše Niklové provázely několik generací. Republiku prezentovala její kolekce i na Expo 67 v Montrealu. A její hračky nedávno sklidily obdiv na výstavě v Bruselu.

„Bylo to průkopnické dílo a v té době nemělo ve světě obdobu. Hračky jsou jednoduché a účelné, zpracované neotřelým způsobem. Je velká škoda, že nikdo nedokázal na její design navázat. Nic je dosud nenahradilo,“ konstatoval designér profesor Pavel Škarka.

Proč už nejsou v obchodech
Normy EU jsou tvrdé a atesty hraček by byly podle odborníků příliš drahé. A výroba by pak byla cenově neúnosná. Čechy proto válcuje v nafukovacích hračkách Čína. Stejně tak v jiných – plastových. „Napajedelské hračky již nahradily zcela nové – technicky a ergonomicky dokonalé, ale také drahé. Po těch původních se lidé ptají stále. Obsahovaly ftaláty, proto se přestaly vyrábět,“ uvedla prodavačka hračkářství Věra Plášková (36).

bosomfriend ( 3. února 2010 08:41 )

smrk ( 3. února 2010 08:32 )

Jééé, ty jseš trulo - taky papouškuješ všechno co jsi kde slyšel viď - to si ale představ, že za komunistů se taky prodávaly buřty a párky, kde bylo opravdu maso - přečti si dnešní složení párků a buřtů a pak kecej ....

kukuku ( 3. února 2010 08:22 )

Můžu Tě uklidnit - v onom městě, kde se toto všechno vyrábělo, nebyly žádné nadměrné výskyty rakoviny, ekzemů apod. Přitom město vonělo všemi těmi změkčovadly (dioktylftaláty, dibutyl ftaláty apod.), domácnosti zaměstnanců oné fabriky byly přeplněné všemi těmi buvoly, jestli jinde byly běžné vikslajvantové ubrusy, tam se z práce nosily ty z PVC ... Dnešní různí pošahaní zelení ochránci přírody by se tam tehdy zřejmě báli vkročit. Nebylo by problémem udělat průzkum, jestli byly statisticky významné zdravotní odchylky u domorodého obyvatelstva. Každý režim má své ovce, které ochotně žerou jeho propagandu - jako třeba Ty.

monikare ( 3. února 2010 07:15 )

A já si to zrovna v tomto případě nemyslím. Naopak.Mám pocit, že kvalita zboží tehdy měla jakou-takous garanci, narozdíl ode dneška. A zrovna tyto hračky byly fakt moc pěkné a taky něco vydržely. Dnes koupíš k vodě nafukovací hračku nebo lehátko, naprosto NETUŠÍŠ, co do něj narvali při výrobě v Číně a navíc hned první den většinou začne ucházet.... Nafukovací buvol provázel mého syna v dětství, já jsem si jako malá také hrála se všelijakými hračkami a - kupodivu, přežili jsme to ve zdraví, jako celé generace dalších dětí.

lea61 ( 3. února 2010 07:12 )

Teda tehdy jsem byla dítě a o těchto hračkách jsem si nechala snít, teprve po 10 letech se do obchodů dostaly hračky typu nafukovací modrý slon, či ostře žlutá žirafa. Kde se to prodávalo, když to v obchodech nebylo. Je vidět, že mladost dnešních redaktorů vede občas k zavádějícím informacím, mne ty hračky opravdu "neprovázely". Moje děti taky nevěří, že jsme nemohli jet jen tak na dovolenou do "jugošky". Ale alespoň ted vidím, s čím jsem si mohla hrát, na tu dobu to byly asi výborné hračky (bez srandy). Škoda, že RVHP nezařídila i distribuci po Československu.

Zobrazit celou diskusi
Články odjinud