Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Polojasno 9°C

Oběti žhářů přestěhují do buňky!

Rodina se tísní v azylovém domě v otřesných podmínkách
Rodina se tísní v azylovém domě v otřesných podmínkách  (Autor: Blesk - Tomáš Vrbenský)
Autor: Ivana Žáková, val - 
2. července 2009
17:18

V nedůstojných podmínkách stále žije rodina z Vítkova, které neznámí žháři vypálili 18. dubna dům zápalnými láhvemi. Jejich otřesná životní situace nenechává spát Michala Kocába, který do Vítkova přijel s novou myšlenkou - bydlení v mobilním domku.

Město Vítkov totiž nemá jediný volný byt. Na kontě, které zřídilo, je už 770 tisíc korun, za které by se mohl pořídit starší domek. Celá osmičlenná rodina stále bydlí v děsných podmínkách azylového domu po bezdomovcích.

„Když jsme už konečně našli dům, který by byl vhodný hlavně pro naše děti, šli sousedé rovnou za starostou, že nás tam nechtějí,“ dodává smutně otec Pavel Kudrik. Další dům do 800 tisíc korun byl již prodaný, jiný zase ve špatném technickém stavu. Hledání bydlení pro početnou rodinu nemělo konce.

„Společně s ministrem pro lidská práva Michal Kocábem jsme zjistili, že tato cesta nikam nevede. Přišli jsme proto s myšlenkou koupit menší pozemek a dům na něm postavit,“ řekl Blesku Kumar Vishwanathan z občanského sdružení Vzájemné soužití, který je rodině stále nablízku.

Právě s touto myšlenkou navštívili i starostu Vítkova Pavla Smolku. „Město nemá tak velký pozemek, na který by šlo postavit rodinný domek. Ani na kontě není na jeho stavbu tolik peněz,“ sdělil Smolka. „Dohodli jsme se, že najdu pozemek do tři sta metrů čtverečních. Na něm postavíme na patky mobilní domek ve stylu buňky a napojíme jej na inženýrské sítě,“ vysvětlil Blesku starosta Smolka.

Buňka připomíná malý byt o rozloze do padesáti metrů čtverečních se zahrádkou. „Dalším řešením je, že za čtvrt milionu opravíme podkroví malého domku, kde by se přestěhovali prarodiče. Mobilní domek by pak využívala rodina s dětmi,“ uvedl dále Pavel Smolka.

„Tak se už žít opravdu nedá. Je to utrpení pro všechny,“ řekla Blesku zoufalá Anna Siváková. Na jednoho člena rodiny totiž připadá v azylovém bytě 1,5 metru čtvereční plochy.

anasyi ( 2. července 2009 22:49 )

anasyi ( 2. července 2009 22:47 )

a jako ja jim preju smrt,nebo co?

helena ( 2. července 2009 21:17 )

a to ti nevadí, že se tato rodina nabourala bez skrupulí do cizího baráku??? je zajímavé, že rodiče nebyli ani moc zranění, narozdíl od jejich děcka, že by vyběhli z domu a nechali dítě napospas??? tohle by ale pořádní rodičové neudělali, že??

helena ( 2. července 2009 21:14 )

ve stejném měřítku?? ty ses asi někdy hodně praštil/a/ do hlavy,co??

zoadz ( 2. července 2009 20:40 )

Žijou cestou nejmeněího odporu. A takhle to učíi své děti. Jednoduší je krást,chodit si pro sociální dávky,hrabat se v popelnicích. Vytěžit z toho, že jsem Rom co nejvíc od státu. Naprostá většina bílých vštěpuje od malička svým dětem: musíš se učit! Pro sebe, samozřejmě. Musíš tamto..., musíš toto..., nehodí se tamto..., lepší je to takhle..., to nesmíš...to se musí...atd,atd. Já fakt nevím, jak oni vychovávají své děti. A omlouvám se všem romkám, kterésvé děti vedou jinak.

Zobrazit celou diskusi
Další videa