Léky na chřipku v lékárně stále nekoupíte

Fotografie
 (Autor: internal)
Autor: ČTK, tez - 
2. května 2009
12:57

Lékárny už druhý den nemohou prodávat na průkaz léky na chřipku a nachlazení s pseudoefedrinem. Připojení lékáren k centrálnímu úložišti dat a receptů, které v pátek zkolabovalo, ani v sobotu nefunguje.

Léky na průkaz si mohou koupit lidé pouze v připojených lékárnách. Zhruba dvě třetiny lékáren ale k projektu nepřistoupily, a tak si v nich lidé tyto léky koupit nemohou. Nebude-li připojení fungovat, nekoupí je lidé nikde. Lékárníci jim ale mohou nabídnout jiné léky na chřipku bez pseudoefedrinu.

Ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv Martin Beneš v pátek uvedl, že připojení zkomplikovaly zátěžové testy. Ty měly skončit o půlnoci.
Podle Krebse se ale lékárny nepřipojí ani v sobotu. "Nebylo splněno to, co bylo slíbeno. Připojení stále nefunguje, ověřoval jsem si to u několika kolegů v Olomouci, ale mám zprávy z celé republiky," uvedl dnes Krebs.

Podle něj se v pátek žádné zátěžové testy nekonaly, nebyly totiž o nich informovány ani softwarové firmy.

Česká lékárnická komora již dříve zpochybnila centrální úložiště, podle ní není dostatečně zabezpečena ochrana dat pacientů. Situací se zabývá Úřad pro ochranu osobních údajů. Komora vyzvala lékárníky, aby se do vyjasnění k úložišti nepřipojovali.

Na průkaz se mají prodávat Modafen, Paralen plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip. V odůvodněných případech může lékař napsat tyto léky na recept, pak si ho může pacient vyzvednout kdekoli, protože lékárník nemusí při výdeji na recept nic ověřovat.

Ověřování množství nakoupených léků má zabránit tomu, aby přípravky s pseudoefedrinem zneužívali narkomani k výrobě pervitinu. Dosud až 80 procent balení šlo na výrobu této drogy.

Přípravky s pseudoefedrinem mohou lékárníci vydávat bez předpisu pouze v omezeném množství, které dostačuje pro léčbu nachlazení. V jednom kalendářním měsíci nesmí přesáhnout 1800 miligramů.

Tyto léky nesmějí být vydávány ani nabízeny v zásilkovém a internetovém prodeji.
Při jejich výdeji zadá lékárník do evidence identifikační číslo pojištěnce, u cizinců datum narození, jméno a příjmení, a ověří totožnost pacienta.

Lékárník si může vyžádat i občanský průkaz. Výdej zapíše do centrálního úložiště elektronických receptů, kde také ověří, zda kupující nepřekročil limity pro výdej.

gogo ( 2. května 2009 18:07 )

omezení výroby drog... A tak zvýšíme jejich dovoz .... Jak prosté milý Watsone ... Dříve jsme dokázali vyrobit vše od špendlíku až po lokomotivu. Doslova. Včetně menších lodí a letadel... A dnes ? Škoda slov .....

zenaodadoz ( 2. května 2009 15:59 )

jak to "chytré" české lidi zase vymyslí. A přitom je to tak jednoduché. Lékař má vědět komu napsat recept a kolik balení.A pokud dojde ke zneužití léků, pak by měl být postihován lékař, kteý ten lék na receptu vypsal. A to samé je i s neschopenkama. Jenomže, když někteří lidé jsou schopni lékaře nějak podplatit a nemusí se jednat o horentní sumu a jsou tak strašně nemocní, tak v tom případě lékař nemůže odolat. To, co se děje v tomto státě nyní, to nemá obdobu.No ale zase na druhý straně, lidé mají pořád o čem přemýšlt. Jedni, jak obejít pragrafy, druzí, jak vymyslet nové zákony a jiní,jak nové zákony obejít. Všechno se to zbytečně komplikuje.

Zobrazit celou diskusi