Soud zakázal Středočeskému kraji vracet poplatky v lékárnách

Středočeský kraj musí přestat s vracením regulačních poplatků pacientům v lékárnách krajských nemocnic. V pondělí o tom v předběžném opatření rozhodl Městský soud v Praze.
Napsal to server Aktualne.cz. Úřad hejtmana Davida Ratha (ČSSD) zažalovaly dvě lékárny z Mladé Boleslavi a Prahy. Podle nich se nemocniční lékárna a potažmo celý kraj dopouští nekalé hospodářské soutěže.
"Soud uložil Středočeskému kraji zdržet se poskytování účelových darů na úhradu regulačních poplatků 30 korun za léky na předpis," citoval server mluvčího soudu Petra Kulawiaka. Za žalobou stojí podle Aktuálně.cz řetězec lékáren Dr. Max, pod který obě zmíněné lékárny spadají.
Rath se podle serveru k věci nechce vyjadřovat. Předběžné opatření soudu ale už jeho úřad obdržel, stejně jako boleslavská nemocnice. "Dopis od soudu jsme dostali, ale neřeknu vám, co je jeho obsahem," řekla Aktuálně.cz mluvčí Středočeského kraje Berill Mascheková.
I krajská nemocnice v Mladé Boleslavi, která sousedí s lékárníkem, který žalobu podal, dostala od soudu předběžné opatření. Zakazuje jí uzavírání darovacích smluv se zákazníky lékárny jménem kraje. Darovací smlouva sloužila jako nástroj jak obejít povinnost vybírat poplatky, kterou stanovuje zákon. Lidé naoko zaplatili a kraj jim peníze vzápětí "daroval" zpět. Boleslavský lékárník podle serveru žádal podobný prozatímní zákaz i pro ostatní lékárny u krajských nemocnic ve středních Čechách. Ty ale soud nevydal. "Není to bezprostřední konkurence," řekl podle Aktuálně.cz Kulawiak.
Minulý týden u soudu uspěli i lékárníci v Opavě. Ostravský krajský soud zakázal lékárně v opavské Slezské nemocnici poplatky lidem darovat z krajských peněz. Moravskoslezský kraj ale našel jiný způsob - rozhodl se, že poplatky v opavské lékárně nebude proplácet na základě trojstranné dohody, ale na základě individuálních žádostí pacientů. Na tento systém se podle hejtmanství předběžné opatření nevztahuje.
Rozhodnutí pražského soudu se ale podle Aktuálně.cz liší v tom, že se týká kraje jako celku, ne pouze konkrétní lékárny. Proto prý bude pro kraj složitější vymyslet, jak předběžné opatření obejít.
Panu hejtmanovi Rathovi je to jedno. Pro něj bylo důležité, aby byl zvolen. A teď jenom voličům vzkáže, že se nedá nic dělat. Jestli není zcela bez rozumu, tak s tím musel počítat. Ať jde k šípku se všemi svými nápady. Když sledujete jeho práci, tak musíte nutně získat pocit, že ve středočeském kraji není nic jiného, než 5 krajských nemocnic. Nejsou tady silnice, není potřeba řešit nezaměstnanost, není co vylepšovat. A zajímalo by mě, kdo sedí na jeho krajské židli, když on sedí celý den v parlamentu, a jestli se mu za ten den nepřítomnosti zkrátí mzda? Co myslíte, ano nebo ne?