Vysočinu sužují vichřice a požáry

Vichřice dosahující rychlosti až 110 kilometrů za hodinu a přetrvávající velké sucho způsobilo, že hasiči na Vysočině už druhý den nemají chvilku na odpočinek. Větrem polámané stromy se střídají s požáry v lesích.
Často na velmi špatně přístupných místech. Vichřice podle meteorologů má trvat na Vysočině až do úterního večera.
„U Kamenice na Havlíčkobrodsku dokonce hořela louka, která se vzňala od vichřicí spalého elektrického vedení,“ popisovala situaci mluvčí krajských hasičských záchranářů Petra Musilová.
Několik hodin v důsledku vichřice bojovali hasiči u obce Kámen rovněž na Havlíčkobrodsku s hořící pasekou. „Vítr stále oheň rozfoukával a lokalizovat se nám ho podařilo až téměř po šesti hodinách,“ vysvětlovala mluvčí.
Jen v něděli hořelo na osmnácti místech kraje Vysočina. Přitom letecká hasičská služba zatím určená pro Lesy ČR v důsledku neukončeného výběrového řízení Ministerstva zemědělství nad Vysočinou nefunguje. Pilotí tak do kokpitu hasičského turboletounu Čmekák Z-37T označovaného jako „Florián“ usednou nejdříve v červenci. „Zatím jsme pomoc ze vzduchu v lesích nepotřebovali. Přesto v případě nutnosti by nám operační středisko generálního ředitelství z Prahy okamžitě poslalo na pomoc policejní vrtulník,“ vysvětluje případné řešení mluvčí Musilová.
Hasiči radí co dělat ve vichřici:
1 )Zajistit okna, dveře, upevnit volně uložené předměty (plechy apod.).
2 ) Omezit pohyb venku, nehledat úkryt před silným větrem pod stromy, nebo v budovách s porušenou statikou.
3) Nechodit do lesa.
4) V případě jízdy automobilem snížit rychlost a řízení věnovat maximální pozornost.
5) Nedotýkat se spadlých drátů elektrického vedení
6) Pokud se cítíte ohrožení na zdraví či majetku volejte linku 112 nebo 150.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.