Věznice zlepšují zabezpečení: Žiletkové pletivo i snímače tepu

České věznice za poslední tři roky přijaly stovky kontrolních opatření, které mají vězňům co nejvíce znemožnit jejich útěk. Největších změnou prošla plzeňská věznice na Borech, odkud v roce 2005 utekli vězni Čabrda a Roztočil, odsouzení za vraždu.
Věznice změnila systém kontrol pracovišť, zavedla cirkulaci pracovníků, vyměnila 95 procent vedoucích a nově užívá snímače tepové frekvence, které ve vozech odhalí živý organismus, i detektor tělních dutin. Novinářům to dnes řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula.
Plzeňská věznice také používá opancéřované vozidlo a za 36 milionů korun opravila ohradní zeď. Válce ze žiletkového pletiva se zřítí na každého, kdo se je pokusí přelézt.
"Kdyby byla věznice takto vybavena před třemi lety, nedošlo by k útěku. Po celé republice jsme následně přijali desítky až stovky opatření," uvedl Kula. Podle něj útěk Čabrady a Roztočila ukázal na havarijní stav nemovitostí v českých věznicích, na zastaralost vybavení i nedostatek moderní zabezpečovací techniky.
Tři věznice s odsouzenými za nejzávažnější trestnou činnost, tedy Plzeň, Mírov a Valdice, začaly už využívat snímače tepové frekvence, které odhalí osoby ukryté uvnitř vozidel. "Systém se používá v Německu, Anglii a stál dva miliony korun. Cílem je zavést ho časem do všech věznic se zvýšenou ostrahou, s ostrahou a do věznic s výrobními provozy," uvedl Kula. Speciální čidla umístěná na kabelech se připevní na vozidla, i nákladní s tahačem, a zachytí srdeční tep živého organismu. Ten se odrazí na monitoru.
Stejně tak by se do věznic měl dostat i detektor tělních dutin, jenž odhalí osoby pronášející nepovolené předměty a funguje na bázi rentgenu. "Jde hlavně o mobily, ale například i o sim karty, které se pokouší ženy pronést v podpatcích," uvedl pověřený ředitel plzeňské věznice Petr Folk. Osoba se posadí do křesla, které zachytí pašované kovové zařízení uvnitř otvorů těla. Podle Kuly tím odpadnou i nedůstojné prohlídky.
Detekční křeslo v hodnotě 300 000 korun mají zatím kromě Plzně další dvě věznice, plánuje se jejich nákup do dalších sedmi zařízení. Podle ministra Pospíšila neexistuje nikde na světě patent, jak zabránit vnášení mobilních telefonů do věznic, křeslo je ale výrazným bezpečnostním opatřením. Jeho výhodou je, že nereaguje na signál mobilu, ale na kov, který je v přístroji obsažen. V Plzni nebyl letos zaznamenán jediný mobil, 15 jich bylo zachyceno, když je někdo přehodil přes zeď. Vloni tomu bylo naopak. "V celé ČR bylo v březnu 2008 zneužito 120 mobilních telefonů, letos je to 27. Neznám v Evropě stát, který jich má méně," dodal Kula.
Součástí nového vybavení věznic jsou i opancéřovaná vozidla pro převoz nebezpečných jedinců. V ČR je jich zatím k dispozici zhruba pět, věznice si je mezi sebou půjčují. "Časem bychom je chtěli do každé věznice. Po útěku Čabrady s Roztočilem začala i celková obnova vozového parku," dodal Kula.
Plzeňská věznice má nejvíce odsouzených v celé republice, zhruba 1000. Její objekt v paprskovitém tvaru je nejstarším objektem stavěným přímo pro účely vězeňství, a to v roce 1878. Současně je největší věznicí v ČR a obsahuje kompletní spektrum činností, které vězeňství zahrnuje.
opatření je středního rodu => v množném čísle ... opatření, k t e r á ... je správně. Je to ostuda, když to napíše novinář. Udělejte si školení a nejen pro toho, který tento článek psal.