Teplice: Žena z Bíliny BSE nemá!

AKTUALIZOVÁNO: Šedesátiletá žena z Bíliny hospitalizovaná v teplické nemocnici netrpí lidskou formou BSE neboli nemoci šílených krav.
Informaci, že jde zřejmě o první případ této nemoci v ČR, v pondělí zveřejnila TV Prima.
Vedoucí národní referenční laboratoře pro výzkum Creutzfeldt-Jakobovy nemoci František Koukolík v úterý řekl, že žena trpí téměř zcela jistě jinou formou této choroby.
Creutzfeldt-Jakobovou nemocí (CJD) podle Koukolíka v Česku onemocní zhruba deset až 15 lidí ročně. Sporadická forma nákazy napadne přibližně jednoho až dva lidi z milionu, příčina není zcela jasná. U 10 až 15 procent nakažených nemoc souvisí s dědičnou dispozicí.
Ve světě jsou známy také přenosy nemoci při transplantaci rohovky, což se podle Koukolíka v ČR zatím nezjistilo. Poslední léta lékaři lidem, které čeká transplantace rohovky, provádějí vyšetření mozku kvůli možné nákaze.
Další formou nemoci je lidská varianta BSE, která se v ČR podle výzkumu laboratoře zatím vůbec nevyskytla. Naprostá většina - 95 procent - nakažených lidí pochází z Británie. Tato forma se dává do souvislosti s požitím masa z dobytka nakaženého BSE.
Na rozdíl od tradičních forem CJD, které postihují spíše osoby v důchodovém věku, onemocní vCJD (variantní CJD čili lidskou obdobou nemoci šílených krav) většinou mladší pacienti (ve věku 30 až 40 let). Tato nová forma má také relativně delší průběh - průměrně 14 až 23 měsíců, ale smrt může nastat i po šesti měsících.
Inkubační doba CJD je pět až třicet let. Příznaky jsou v rané fázi podrážděnost a deprese, následuje ztráta paměti a koordinace, slepota, úbytek váhy odpovídající destrukci mozkového a nervového systému. Člověk ztrácí schopnost mluvit a tělo se stává strnulým.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.