Michala zasáhl blesk a Martina ho zachránila

Martina Krämerová zachránila lidský život.
Martina Krämerová zachránila lidský život.  (Autor: Ondřej Požár)
Autor: Ondřej Požár - 
25. září 2008
15:40

Michala Zoufalého (18) zasáhl na táboře blesk. Za svůj život vděčí jedné z táborových vedoucí.

Medička Martina Krämerová (26), studující na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně 5.ročník všeobecné medicíny, se zachovala jako lékař-profesionál.

S pomocí přátel se jí podařilo oživit mladíka, který byl po zásahu bleskem v klinické smrti. A ve čtvrtek ji za to vyznamenal bronzovou medailí Masarykovy univerzity v Brně její rektor Petr Fiala.

Rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala předal za záchranu života Martině bronzovou medaili školy. Rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala předal za záchranu života Martině bronzovou medaili školy. | Ondřej Požár

Neštěstí se stalo letos 25.července na letním táboře Salesiánského střediska Brno-Líšeň v Rudíkově na Třebíčsku. Student střední školy informatiky a spojů Michal hrál zrovna s kamarády týmovou hru.

"Nic si nepamatuji, probral jsem se až v nemocnici! Den úrazu mám vymazaný z paměti. Kamarádi mi říkali, že přišel bílý mrak a uhodil blesk. A byl to prý blesk z čistého nebe! Nevím, kde všude mě výboj zasáhl, asi na víc místech na těle. Měl jsem spálené vlasy," vzpomíná Michal.

Jeho zachránkyně Martina na táboře působila jako vedoucí a zdravotnice. A od místa neštěstí, které se stalo v členitém terénu, byla pouhých 50 metrů.

"Slyšela jsem hrom. A volali mi na mobil, že se Michalovi něco stalo. Blesk ho viditelně nepopálil! Ale byl v bezvědomí a nebilo mu srdce! Začala jsem proto s umělým dýcháním a masáží srdce. A nebyla to jen moje záchranná akce, podíleli se na tom další lidé z tábora salesiánů," zůstává skromná Martina.

Martina zachránila Michalovi život. Martina zachránila Michalovi život. | Ondřej Požár

Ona i její kamarádi dlouhých 18 minut bojovali o Michalův život. Střídali se v jeho oživování, než se do hůře dostupného místa dostala záchranka. Ta mladíka vrtulníkem přepravila do Fakultní nemocnice v Brně-Bohunicích.

Když padne otázka, jaké to je zachránit lidský život po úderu blesku, lesknou se jí oči. "Je to skvělý pocit vědět, že jste někomu pomohli. Postupně jsme se totiž z nemocnice dozvídali, že Michal je na tom pořád líp," neskrývá slzy dojetí budoucí lékařka.

"Po úrazu jsem měl špatnou krátkodobou paměť. A dva až tři týdny jsem měl potíže se stabilitou. Ale díky lékům jsem se z toho dostal a v září jsem ve škole nastoupil ke studiu do druhého ročníku," dodává zachráněný mladík.