Přívalové povodně zasáhly Pákistán. Počet obětí je již 320, v troskách pátrají po přeživších
Počet obětí přívalových povodní v Pákistánu vzrostl na více než 320 za posledních 48 hodin, uvedly podle agentury AFP místní úřady. V pátek hlásily 160 mrtvých. Desítky obětí živlu jsou také v sousední Indii, kde se nadále pohřešuje nejméně 80 lidí.
Nejvíce obětí úřady zaznamenaly v okresech v severozápadní horské provincii Chajbar Pachtunchvá na hranicích s Afghánistánem, kde zemřelo 307 osob.
Nejméně devět mrtvých je hlášeno z pákistánské části Kašmíru, zatímco v jedné z vesnic v indické části tohoto regionu zahynulo 60 obyvatel a 80 dalších se stále pohřešuje. Většinu obětí smetla velká voda, zavalily trosky zřícených domů nebo je zasáhl elektrický proud.
Dnes ráno místního času pokračovaly pátrací práce s cílem vyprostit těla pohřbená pod troskami, čehož se účastnily dvě tisícovky záchranářů. Práci jim ale komplikoval silný déšť, sesuvy půdy a zablokované silnice.
Pákistán, s 255 miliony obyvatel pátá nejlidnatější země na světě, je jedním z nejzranitelnějších států, co se dopadů klimatických změn týče. Úřady varovaly, že deště v příštích dvou týdnech ještě zesílí.
Jižní Morava má výstrahu až od 14.00, ale velmi silné bouřky úřadují už teď! ČHMÚ "zpřesnil výstrahy", ale zase nepřesná výstraha to je.
Na Šumavě napršelo přes 80 mm. Na jižní Moravě to bude přes 100 mm, díky výškové blokaci. Kroupy padají, ale moc velké nejsou, kvůli saharskému písku nad Českem.