V Thajsku to vře: Střet s Kambodžou! 11 mrtvých civilistů, stíhačky ve vzduchu a střelba u chrámů
Při přestřelkách u hranic mezi Thajskem a Kambodžou podle thajské armády zemřelo devět civilistů a 14 dalších utrpělo zranění. Thajští a kambodžští vojáci na sebe stříleli na nejméně šesti místech v pohraniční oblasti pár hodin poté, co obě země přerušily diplomatické vztahy. Thajská armáda také uzavřela všechna kontrolní stanoviště na hranici s Kambodžou, napsala agentura Reuters.
Střety se podle listu The Phnom Penh Post odehrávají v okolí tří chrámových komplexů Ta Moan Thom, Ta Krabey a Mom Bei.
Obě země se navzájem viní z toho, že zahájily palbu jako první. Kambodža obvinila thajskou armádu, že začala střílet na její vojáky, a porušila tak dohodu, která měla zmírnit napětí mezi oběma jihoasijskými sousedy. Thajští vojáci podle agentury AP tvrdí, že se Kambodžané přiblížili ke sporné hranici a na výzvy k zastavení reagovali střelbou.
Thajsko podle kambodžských zdrojů nasadilo šest stíhaček F-16, které shodily dvě bomby na silnici. Kambodžská armáda podle listu jednu stíhačku sestřelila, podle Reuters zasáhla thajskou nemocnici a podle tamějšího ministerstva obrany vyslala drony a vojáky vyzbrojené raketomety. Resort zároveň odsoudil „brutální, surovou a bezohlednou“ thajskou vojenskou agresi.
„Kambodža se vždy snažila řešit problémy mírovou cestou, ale v tomto případě nemáme jinou možnost, než na tuto ozbrojenou invazi reagovat silou,“ řekl podle listu kambodžský premiér Hun Manet.
Na videozáznamu z thajské strany bylo vidět lidi, kteří utíkali ze svých domovů a schovávali se v betonovém bunkru, zatímco se pravidelně ozývala střelba. Kvůli střetu zemřelo nejméně devět civilistů a 14 dalších bylo zraněno. Mrtvé podle agentury AFP hlásí jihovýchodní thajské provincie Surin, Sísakét a Ubon Rátčchatchání.
Přibližně 40.000 civilistů z 86 vesnic v Thajsku bylo evakuováno na bezpečnější místo, řekl Reuters představitel zasaženého Surinu.
„Situace na hranicích Thajska s Kambodžou zůstává choulostivá a musí být řešena opatrně a opatřeními v souladu s mezinárodním právem,“ zareagoval na zprávy o střetech thajský úřadující premiér Pchúmtcham Večajačaj.
Jak jsou na tom Češi?
„České velvyslanectví Bangkoku ovdrželo pouze několik emailových a telefonických dotazů, které se týkaly zejména možnosti dopravního spojení mezi Thajskem a Kambodžou. Zatím jsme tak nezaznamenali žádné větší problémy občanů ČR v souvislosti s touto situací,“ napsalo Blesku české ministerstvo zahraničí.
Zákaz přechodu hranice mezi Thajskem a Kambodžou se ale nyní vztahuje na všechny osoby včetně turistů.
Spor o 820 km dlouhou oblast
Mezi oběma zeměmi roste v poslední době napětí na hranicích. Ve středu Bangkok odvolal svého velvyslance v Kambodži v reakci na to, že thajský voják přišel o nohu, když šlápl na minu u sporných hranic mezi oběma zeměmi.
Thajsko a Kambodža se už více než 100 let snaží získat kontrolu nad řádně nevymezenými oblastmi podél 820 kilometrů dlouhé společné pozemní hranice. Tu stanovila v roce 1907 Francie, jejíž byla tehdy Kambodža kolonií. Země se přou o území hinduistického chrámu Preah Vihear z 11. století, Mezinárodní soudní dvůr chrámový areál přiřkl v roce 1962 Kambodži, jeho hranice ale nikdy nebyla přesně vytyčena. Thajsko si území nárokuje proto, že kontroluje hlavní přístupové cesty k objektu.
Každý chce bojovat a bránit si rádoby svoje, jaký je názor našich vládních válečných fanatiků? Kam budou posílat další miliardy bez vědomí občanů?