Ušetřit za internet? Pozor, nové pravidlo v dovolenkovém ráji vás může stát tisíce!

Autor: Martin Valeš - 
27. července 2025
05:00

Někdo jede k moři uniknout všemu všednímu shonu a totálně vypnout, jiný se ani na dovolené neobejde bez internetu. Egypt, jedna z nejoblíbenějších destinací českých turistů, zavedl od začátku roku komplikaci: Povinnost registrovat telefony, ba z nich platit clo. Panují však zmatky, koho se taková povinnost týká, navíc egyptská aplikace nefunguje spolehlivě. Jak si s tím poradit?

Málokterý hotel v Egyptě nabízí bezplatnou wi-fi, a když, nemusí na ni být spoleh či se do lobby kolem večeře nahrne tolik vašich spolubydlících, že se stejně nepřipojíte. Placená wi-fi nebývá levná. Nejjednodušší je při cestování nic neřešit a platit svému operátorovi vysoký roaming, výhodnější je si za pár stovek předplatit některý z roamingových balíčků. O něco levněji vyjde pořídit si mezinárodní eSIM nebo předplacenou SIM kartu od některého z místních operátorů, klidně hned po příletu na letišti. Nezřídka tam stánky otevírají i v brzkých ranních hodinách, pokud letíte přes noc.

Ale právě pro tyto případy nastává změna. Celní úřad zavedl systém registrace mobilních telefonů a clo 38,5 procenta z hodnoty aparátu. Tedy poplatek u vlajkových modelů předních výrobců smartphonů může být i kolem deseti tisíc Kč. „Tato iniciativa byla zahájena v důsledku rozšířeného jevu nelegálního dovozu mobilních telefonů do země, který poškozuje státní pokladnu. 95 procent mobilních telefonů dovážených do Egypta je pašováno a pouze pět procent z nich platí náležité celní poplatky,“ vysvětlil krok náměstek ministra financí Šeríf al-Kílání podle deníku al-Ahrám.

Jeden telefon za tři roky

Jak se do telefonu vloží egyptská SIM karta, měla by přijít výzva k registraci. Uživatel na to má 90 dní – a pokud ji ignoruje (ať už má povinnost clo platit, nebo ne), systém mu telefon zablokuje, nepřihlásí se už ani s českou SIM na roaming.

„Během stanovené doby lze telefon používat, ale po jejím uplynutí budou v případě nezaplacení cla komunikační služby zablokovány,“ uvedla pro Blesk Zprávy Aneta Kovářová z odboru komunikace Ministerstva zahraničí ČR. 

Clo se neplatí, pokud si vezete svůj telefon pro osobní účely – respektive máte nárok na jednu bezplatnou registraci telefonu na svůj pas každé tři roky. „Pokud však dovážíte více než jedno zařízení, budete muset poplatek zaplatit,“ upřesnila Kovářová.

V systému je ovšem poněkud chaos a po sociálních sítích kolují různé informace. „Na letištích je cedule, že kdo jede na dovolenou, toho se to netýká, ale není to pravda,“ varuje Barbora Hůlková, která žije trvale v Egyptě a na sociálních sítích coby ceska_v_egypte radí turistům a publikuje recenze hotelů. „Protože ten systém rozpozná telefon v egyptské síti, ale už ne, že telefon odletěl zpět do Evropy,“ popsala pro Blesk. „Takže třeba jedna moje známá tu byla koncem ledna a o registraci nevěděla. Pak přiletěla v dubnu - a už se jí telefon nepřipojil k egyptské síti. A dokonce i když vložila českou SIM, tak ani roaming jí nešel.“ Takto má „Češka v Egyptě“ informace ověřené od více cestovatelů.

Novinka se vztahuje i na eSIM koupené před cestou do Egypta – i ty tam používají místní síť. Registraci má jít vyřešit přes novou aplikaci Telephony. „Jenže často nefunguje, nejde se do ní přihlásit,“ dodává Hůlková. Proto doporučuje telefon registrovat hned na letišti, osobně u celníka. „Prostě projdete pasovkou, pak řeknete ‚register phone‘ a oni přivedou někoho, kdo se tím zabývá. Trvá to dvě minuty,“ popsala na svém Instagramu.

Registraci můžete ignorovat, pokud už s konkrétním telefonem do Egypta nepoletíte – tedy buď se tam jen tak nevrátíte, nebo si do té doby pořídíte nový. Smůlu ale bude mít ten, kdo po vás přístroj zdědí nebo koupí, bude už pro Egypt zablokovaný a fungovat bude jen na wi-fi, potažmo hotspotu od někoho dalšího.

Video  Na co si dát pozor během dovolené v Egyptě  - Videohub
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi