Vlna sebevražd na jednom oddělení: Úmrtí na francouzském ministerstvu vyvolávají strach
Pracovní zátěž ve francouzské veřejné správě jsou již léta předmětem debat. Od 1. ledna 2025 spáchalo ve Francii sebevraždu již 12 zaměstnanců generálního ředitelství pro veřejné finance (DGFiP) a dalších osm se o ni pokusilo. Informoval o tom v úterý francouzský deník Le Monde. V tentýž den vzrostl počet sebevražd na ministerstvu na 13. Odborníci se shodují, že sebevraždy mají více příčin. Za pouhých šest měsíců došlo k 21 tragédiím.
DGFiP, které zaměstnává přibližně 94 000 lidí, čelí problému vysokého počtu sebevražd dlouhodobě. V roce 2012 zažila agentura období s 19 úmrtími. Od té doby se roční počet případů pohyboval mezi šesti a dvanácti. V roce 2023 jich bylo 11, o rok dříve 9 a letos byla tato čísla překonána již během prvního pololetí.
První případ letošního roku se stal 10. ledna. Úředníci v ranních hodinách objevili tělo mladého inspektora oběšeného ve vstupní hale. Den předtím odešel domů, ale vrátil se, aby si na pracovišti vzal život. Nebylo mu ani 30 let.
Ministr hospodářství Éric Lombard, který DGFiP vede, na vývoj reagoval v úterý: „Situaci pečlivě sledujeme, ale nemyslím si, že by byla způsobena organizačními problémy, pracovním přetížením nebo řízením,“ uvedl před finančním výborem Národního shromáždění.
Jednání na ministerstvu
Ve středu se na ministerstvu hospodářství a financí uskutečnilo mimořádné jednání mezi zástupci odborů a vedením. Jednání bylo zaměřené právě na tuto vlnu sebevražd, která odbory velmi znepokojuje.
Jednání se zúčastnil i Dr. François Ducrot, specialista na sebevražedné chování a psychiatr z Univerzitní nemocnice v Lille. V rozhovoru pro stanici BFMTV uvedl, že přímé propojení mezi pracovním prostředím a sebevraždami je složité: „Sebevražda je převážně jev spojen s více faktory. Hrají roli jak biologické, genetické, environmentální, rodinné, tak finanční a psychosociální faktory.“
Je důležité zmínit, že podobný vývoj nebyl zaznamenán v jiných odděleních ministerstva. Výjimkou je případ ze 7. května, kdy si žena pracující v prádelně vzala život skokem ze střechy hlavní budovy v pařížské čtvrti Bercy.
Poslední průzkum provedený v únoru, na který odpovědělo 52 891 zaměstnanců, potvrzuje rostoucí nespokojenost. Pouze 54 % je spokojeno se svým pracovním vytížením, oproti 72 % v ostatních částech státní správy. Každý třetí pracovník veřejných financí označuje svou úroveň stresu za velmi vysokou.
Ministerstvo financí zahajuje interní šetření pouze v případě sebevraždy, která se odehraje přímo na pracovišti. Odbory ale požadují, aby se vyšetřovalo systematicky bez ohledu na místo úmrtí, jedině tak lze situaci porozumět a hledat řešení.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.