Komu zavoláte, když jste Donald Trump či Elon Musk a chcete mluvit s Evropou? Překvapivé nejmocnější osobnosti Evropy dnešních dní, míní server Politico, který v novém žebříčku jmenoval za evropskou osobnost roku italskou premiérku Giorgiu Meloniovou. Ta jedná se všemi „stranami evropské barikády“ - nenechala si ujít znovuotevření Notre-Dame v Paříži, v Itálii přivítala Viktora Orbána... Italka byla v Praze jak loni, tak i letos v červnu, kdy ji přijali jak prezident Petr Pavel, tak premiér Petr Fiala.
Překvapivá nejmocnější osobnost Evropy! Žebříček ovládla vlivná žena
1.Vytočíte číslo Meloniové
„Komu zavoláte, když chcete mluvit s Evropou? Pokud jste Elon Musk, nejbohatší muž světa a klíčový poradce zvoleného prezidenta Spojených států Donalda Trumpa, tak vytočíte číslo Giorgii Meloniové,“ napsal server Politico.
Giorgiu Meloniovou označil za dokonalou představitelku stále radikálnějšího ducha doby, který vzkvétá na obou stranách Atlantiku.
Vůdkyně pravicové strany Bratři Itálie se stala první ženou v čele italské vlády. Od svého zvolení do funkce Meloniová omezila svou protiunijní rétoriku na minimum, vyhýbá se konfliktům s Bruselem a je jednou z nejvěrnějších zastánkyň Ukrajiny, píše Politico.
Video Sedm věcí, které jste nevěděli o Giorgii MeloniVideo se připravuje ...2.Zastánkyně Ukrajiny
Meloniová podporu Ukrajině vyjadřuje opakovaně. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj byl naposledy na jednání v Římě v říjnu v rámci jedné ze svých intenzivních cest po Evopě během zastávek v Paříži, Londýně či Berlíně, Meloniová pak opakovaně navštívila Kyjev.
Itálie nikdy nezaváhá ve své podpoře Ukrajiny, hlásila Meloniová předtím v září. Podle ní by při řešení konfliktu mohli pomoct i Čína a Indie. „Domnívám se, že Čína a Indie mohou při řešení konfliktu sehrát určitou roli. Jediné, co se nemůže stát, je myslet si, že konflikt lze vyřešit opuštěním Ukrajiny,“ zdůraznila Meloniová po setkání se Zelenským na okraj hospodářského fóra v italském Cernobbiu.
„Rozhodnutí podpořit Ukrajinu je v souladu s národními zájmy Itálie, to se nikdy nezmění,“ dodala italská premiérka, zatímco Zelenskyj sdílel i video z jejich setkání. Meloniová v minulosti navštívila rovněž Buču, dějiště hrozného ruského masakru na Ukrajině.
3.Já jsem ta sv*ně
Meloniová mluví s oběma stranami „evropské barikády“. Nenechala si ujít znovuotevření Notre-Dame v Paříži, kam přicestovali i Donald Trump, jednala ale i v Římě s maďarským rebelem Viktorem Orbánem.
Je diplomatická i rázná. „Pečlivě kultivovaný vzhled Meloniové přispívá k obrazu stability. Poté, co prezident regionu Kampánie Vincenzo De Luca na předvolebním shromáždění označil premiéra za „stronzu“ („sv*ně“), premiérka se objevil na akci ve svém regionu a pozdravila opozičního politika slovy: „Prezidente De Luca, já jsem ta sv*ně, Meloniová. Jak se máte?“
4.Stabilní vláda
Meloniová vede jednu z nejstabilnějších vlád poválečné Itálie, pokračuje bruselský server Politico v popisu italské premiérky. Ačkoliv je Itálie zatížena státním dluhem ve výši 137 procent HDP, ekonomická prognóza není tak hrozivá, aby odradila zahraniční investory, které láká neobvykle klidné politické prostředí.
Od svého zvolení do funkce premiérky v roce 2022 Meloniová prosadila v otázkách migrace a práv menšin LGBT+ politiku, kterou by Brusel v minulosti odsoudil, píše Politico. Místo toho se reakce vedoucích představitelů Evropské unie pohybují v rozmezí od lhostejnosti až po souhlas.
Neschopnost konvenčních politiků čelit stále populárnějším ultranacionalistickým proudům a jejich ochota spolupracovat s Meloniovou na evropské scéně umožňují 47leté italské premiérce být silnou aktérkou, která disponuje obrovskou mocí.
5.Žaluje své kritiky
Navzdory stabilitě italské vlády v Itálii od nástupu Meloniové došlo podle serveru v zemi k ústupu od demokracie, zejména pokud jde o svobodu slova. Premiérka pravidelně žaluje své kritiky, které obviňuje z pomluvy. Novináři státních médií na začátku roku stávkovali na protest proti vládní cenzuře.
Meloniová se také zaměřila na italské soudce, kteří rozhodli o nezákonnosti některých opatření její vlády, a na sociálních sítích je obvinila ze spiknutí. Několik soudců následně obdrželo výhrůžky smrtí a vyžadovali policejní ochranu.
6.Na pódiu s Berlusconim
Šéfka strany Bratři Itálie Meloniová se před svým nástupem do čela italské vlády snažila rozptýlit strach, že by se země pod jejím vedením stala nevypočitatelnou či se vrátila k fašismu.
„Italská pravice předala fašismus před desítkami let dějinám a jednoznačně odsoudila potlačení demokracie a ostudné protižidovské zákony,“ uváděla a zmírnila svou rétoriku, styl a obsah. - O obavách z možného návratu fašismu Meloniová hovořila s oblibou jako o „starých krámech“.
V Berlusconiho vládě
Je jí blízké pojetí politiky, jak ho ztělesňuje maďarský premiér Orbán, a podobně jako on i Meloniová obhajuje tradiční křesťanské hodnoty a odmítá umělé potraty. Meloniové strana se podle svého programu soustředí „vždy a na prvním místě na Itálii“.
Italská politička měla již dříve vládní zkušenosti, ve čtvrtém kabinetu již zesnulého Silvia Berlusconiho v letech 2008 až 2011 byla ministryní pro mládež, tehdy ještě jako členka jeho strany Lid svobody. V roce 2012 spoluzaložila národně konzervativní Bratry Itálie, o dva roky později stanula v jejich čele. Berlusconi nechyběl na pódiu po boku Meloniové po jejím volebním triumfu.
Žádná xenofobie
Politické postoje Meloniové jsou shrnuty v loni vydané knize nazvané Já jsem Giorgia (s podtitulem Mé kořeny, mé názory). Také v této knize se ostře ohrazuje proti tomu, aby její strana byla spojována s fašismem. Úzkostlivě se snaží, aby od členů její strany nezněly žádné rasistické či xenofobní komentáře. Krátce před parlamentními volbami vyloučila jednoho člena, který otevřeně vyzdvihoval Adolfa Hitlera.
7.Politička i matka
Do světa politiky směřovala Meloniová od raného mládí. Narodila 15. ledna 1977 v Římě, její otec pochází ze Sardinie, matka ze Sicílie. V roce 1992, tedy v 15 letech, vstoupila do Fronty mladých (mládežnické organizace neofašistického Národního sociálního hnutí založeného pohrobky Benita Mussoliniho), o čtyři roky později už byla celonárodní šéfkou Studentské akce.
Číšnice i vychovatelka
V roce 1998 ji zvolili radní, v úřadu setrvala do roku 2002. V tomto období také pracovala jako vychovatelka, číšnice a barmanka v jednom z nejznámějších nočních klubů v Římě s názvem Piper Club.
Poslankyní se stala v roce 2006, v necelých 30 letech – a rovnou jako nejmladší politička v dosavadní historii zasedla na pozici místopředsedkyně dolní komory.
Obavy z vlády Meloniové nesdílela ani česká ODS, kterou s Meloniovou pojí stejná frakce v Evropském parlamentu. "Je to nová naděje evropské pravicové politiky, připomíná mi trochu Margaret Thatcherovou,“ uvedl po volbách v Itálii europoslanec ODS Alexandr Vondra s tím, že nálepky extremistky, které jí někdy dává levicový tisk v Evropě, jsou hloupé.
Má dceru s televizním novinářem
Meloniová je věřící katolička a má dceru Ginevru, jejímž otcem je italský televizní novinář Andrea Giambruno. Narození dcery pro ni bylo klíčovým životním milníkem. Ve své biografii o svém mateřství hodně pojednává. I na vlastní politiku nahlíží optikou, co přinese její dceři.
Sama politička má ráda plyšáky, japonské kreslené filmy, víly, elfy a vůbec svět fantasy. Každoroční slavnost FdI, kde se schází s příznivci, se nazývá „Atreju“. Jmenuje se podle Átreje, fiktivní hlavní postavy z románu Nekonečný příběh Michaela Endeho.
Musí přikoupit za naše peníze další německý a hlavně americký šrot.