Trumpův volební majstrštyk? Harrisová podcenila životní podmínky Američanů, říká expertka
Dokáže příští republikánský, v pořadí 47., prezident Spojených států amerických skutečně ukončit válku na Ukrajině během jednoho dne, jak Donald Trump ještě před volbami tvrdil? A co stálo za jeho vítězným tažením, a kde naopak demokraté udělali fatální chybu? Nejen o tom v rozhovoru pro Blesk mluví Martina Klicperová z Psychologického ústavu AV ČR.
K čemu podle vás došlo? Průzkumy přece předpovídaly těsné vítězství jedné ze stran, tady poměrně přesvědčivě zvítězil Donald Trump. Tedy, co rozhodlo v jeho prospěch a kde případně udělala Kamala Harrisová chybu?
„Za prvé, průzkumy zaváděly: Předvolební celoamerické průzkumy naznačovaly jen asi 4 procenta náskoku pro Kamalu Harrisovou, více méně v rámci statistické chyby. Tyto celoamerické ankety ale nekorigují fakt, že volební systém není nastaven na celkový počet voličů (popular vote). Systém naopak značně podceňuje hlasy voličů lidnatých demokratických států, jako jsou Kalifornie a New York, a přeceňuje hlasy konzervativních voličů žijících ve státech jen málo osídlených (jako je třeba Severní a Jižní Dakota). Hlasy demokratů proto mají v USA objektivně menší váhu, aby se nějaký jejich náskok projevil, musí být daleko vyšší, než průzkum ukazuje. Rozhodujícím problémem ale byl fakt, že lidé bez lepšího vzdělání se musejí více starat o materiální podmínky života než o svobodu a demokracii. I v Americe inflace po covidu a při současných světových konfliktech zvýšila ceny benzinu a potravin. Na Trumpovo volání do davů, zda se lidé nyní mají lépe než před čtyřmi roky (před covidem), se samozřejmě ozývalo hlasité NEE. Již Biden dělal chybu, že lépe nekomunikoval úspěchy - mohutnými investicemi do infrastruktury zabránil recesi a udržel zaměstnanost. Americká makroekonomika je v dobrém stavu, to ale běžní lidé zatím nevnímají. Kamala Harrisová se měla věnovat materiálním podmínkám málo vzdělaných mužů (tradiční téma demokratů) a nesoustředit se téměř výhradně na svobodu žen.“
Jak podle vás byla reálná možnost, že v případě Trumpovy prohry by ze strany jeho příznivců propukly násilnosti?
„K násilnostem Trump své příznivce systematicky připravoval. Často zdůrazňoval že MAGA (Trumpův slogan Make America Great Again – pozn. red.) může prohrát, jen když bude druhá strana podvádět. Na to navazoval lžemi o tom, jak se tu a onde podvádí. Tyto jeho balónky byly ještě doplňovány přihlouplými ruskými fejkovými videi na téma nelegálních imigrantů s mnoha legitimacemi, jak hromadně volí. Přes naléhavé prosby, aby byla tato videa stažena, je E. Musk, majitel sítě X (Twitteru), dlouhá období nechal v oběhu. V den voleb pak byly opět údajně nejspíš z Ruska na volební místnosti některých států cílena planá varování o výbušninách. Tyto pokusy měly bránit lidem ve volbě a celkově zvyšovat nedůvěru v legitimitu volebního proces. Zaplať pánbůh byl výsledek natolik jasný, že neprovokoval k násilným střetům, ale zato má teď Trump i podporu v Kongresu, Nejvyšší soud si již předpřipravil minule a ještě více stoupá nebezpečí, že se Amerika z demokracie stane autokracií.“
Jaké první kroky zpátky v úřadu Donald Trump podnikne?
„To ví asi málokdo, nejspíš ani Donald Trump sám ne. Ačkoli se předtím chlubil plány, jak se aspoň na den stane diktátorem. Předem si již u jím najmenovaných členů Nejvyššího soudu také zajistil prezidentskou beztrestnost. Takže má zřejmě v americkém prezidentském systému širokou paletu nekalých možností.“
Očekáváte, že dokáže zastavit válku na Ukrajině tak rychle, jak dosud tvrdil?
„Sliboval 24 hodin, může si předem zkusit vyjednat s Putinem „řešení“ na způsob Mnichovské dohody, kterou bez nás udělaly mocnosti v roce 1938. Zřejmě se pokusí o handl, při kterém by Ukrajina musela dát nějaká svá území za „Trumpův mír“.“
Jak se Trump jako stoupenec a podporovatel Izraele zhostí řešení války v Gaze, Libanonu, napětí s Íránem...?
„To zatím moc nekonkretizoval, ovšem izraelský prezident je svou Reál politikou Trumpovi blízký, hodí se k sobě. Jisté ovšem je, že arabští a muslimští Američané zvolením Trumpa svým soukmenovcům určitě neposlouží, když na protest proti Bidenově politice ostentativně upřeli svůj hlas Kamale Harrisové právě ve státech, které nejvíce potřebovala.“
Co to meleš, že se mají pracující o třetinu hůř než před 15ti lety? Kde jsi takovou informaci vzala? Podívej se na statistiky kupní síly před 15 ti lety a teď. Ostatně tomu napovídají denodenně narvaný supermarkety se vším možným.