Letadlo s prchajícím Asadem zmizelo z radaru. Je v Rusku i s rodinou, tvrdí zdroje z Kremlu
Letadlo, o kterém se předpokládá, že převáželo syrského prezidenta Bašára Asada, odstartovalo z letiště v Damašku v době, kdy povstalecké síly převzaly kontrolu nad hlavním městem. Z radaru však zmizel uprostřed letu, píše server India Today. Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že Asad opustil Sýrii poté, co nařídil poklidné předání moci. I s rodinou je v Moskvě, podle tamních médií získal v Rusku azyl.
Diktátor a jeho rodina jsou v Moskvě, kde od ruských úřadů získali azyl. Uvedly to dnes ruské tiskové agentury s odvoláním na nejmenovaný zdroj v Kremlu.
"Asad a členové jeho rodiny přicestovali do Moskvy. Rusko jim z humanitárních důvodů poskytlo azyl," citovala zdroj agentura TASS.
Spekulace o nehodě
O osudu syrského prezidenta Bašára al-Asada kolovaly spekulace. Psalo se o tom, že letadlo, ve kterém údajně byl, mohlo havarovat nebo být sestřeleno během jeho útěku z Damašku.
Flightradar24.com, webová stránka a mobilní aplikace sledující pohyb letadel v reálném čase po celém světě, ukázala, že let společnosti Syrian Airt odstartoval z letiště v Damašku v době, kdy rebelové převzali kontrolu nad hlavním městem. Letoun Iljušin Il-76 původně mířil do pobřežní oblasti Sýrie k Alawitům, náboženské sektě, která se vyvinula z šíitského směru islámu.
Náhle však obrátil kurz a několik minut letěl opačným směrem, než zmizel z radaru poblíž města Homs. Data z Flightradar24.com naznačují, že letadlo několik minut před zmizením z radaru prudce kleslo z 3 650 metrů na 1 070 metrů, což podněcuje spekulace, že se stalo cílem rebelů při přeletu nad městem Homs, které ovládli.
Okolnosti incidentu jsou nejasné, ale náhlá změna cesty a následná ztráta signálu vyvolaly spekulace o tom, že letadlo mohlo být sestřeleno nebo utrpělo mechanickou poruchu.
Flightradar uznal, že v datech mohou být nesrovnalosti, ale navzdory výhradám uvedl, že data poskytují „docela dobrou indikaci“ trajektorie letadla.
I když identita osob na palubě nebyla potvrzena, syrské zdroje řekly agentuře Reuters, že je „velmi vysoká pravděpodobnost“, že při incidentu byl Asad zabit.
Ruská diplomacie dnes uvedla, že Asad opustil Sýrii poté, co se vzdal úřadu a nařídil poklidné předání moci. Moskva, která je situací v Sýrii znepokojena a do stavu vysoké pohotovosti uvedla své dvě základny v zemi, podotkla, že se neúčastnila rozhovorů o Asadově odchodu.
Spíš bych řešil co bude až v Sýrii bude opravdový Islámský stát.