Fiala o zatykači na Netanjahua: „Je to nešťastné rozhodnutí“ a reakce evropských státníků
Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Joava Galanta, a to kvůli obvinění z válečných zločinů spáchaných v Pásmu Gazy. Soud o tomto očekávaném kroku dnes informoval v prohlášení, podle kterého zamítl námitky Izraele proti žádosti prokurátora o vydání zatykače. Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila dnes oznámený zatykač za antisemitský a absurdní. Izrael podle ní nepodlehne tlaku, nenechá se zastrašit a neustoupí, dokud nesplní své cíle.
Hlavní prokurátor ICC Karim Khan požádal soud o zatykače na oba izraelské představitele a na lídry palestinského teroristického hnutí Hamás v květnu.
Soud dnes vydal příkazy k zatčení obou politiků za „zločiny proti lidskosti a válečné zločiny páchané nejméně od 8. října 2023 nejméně do 20. května 2024“, kdy prokuratura o zatykače požádala. Námitky týkající se jurisdikce soudu a zákonnosti těchto žádostí, které v září vznesl Izrael, jsou podle soudu neopodstatněné.
Khan žádosti o vydání zatykačů na oba izraelské představitele zdůvodnil tím, že podle jeho názoru nesou trestní odpovědnost mimo jiné za používání vyhladovění civilistů jako válečného nástroje v Pásmu Gazy, za úmyslné způsobení velkého utrpení a za úmyslná zabití nebo vraždy.
Khan v květnu požádal také o příkaz k zadržení vůdce Hamásu Ismáíla Haníji, šéfa jeho vojenského křídla Muhammada Dífa a šéfa organizace v Pásmu Gazy Jahjá Sinvára. Všichni tři ale mezitím zemřeli při vojenských operacích izraelské armády.
Válku v Pásmu Gazy rozpoutal Hamás útokem z loňského října, při němž palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí povraždili na 1200 lidí, většinou civilistů, a dalších 251 unesli do Gazy jako rukojmí. Odvetná vojenská ofenziva Izraele v Pásmu Gazy si podle dnešních údajů ministerstva zdravotnictví ovládaného Hamásem vyžádala mezi Palestinci nejméně 44.056 mrtvých a 104.268 zraněných.
Reakce Netanjahua
Kancelář izraelského premiéra Benjamina Netanjahua označila oznámený zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC) na předsedu izraelské vlády a bývalého ministra obrany Joava Galanta za antisemitský a absurdní. Izrael podle ní nepodlehne tlaku, nenechá se zastrašit a neustoupí, dokud nesplní své cíle.
Borrel: zatykač není politická událost
Zatykače, které dnes Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a na bývalého ministra obrany Joava Galanta, nejsou politickou záležitostí. Rozhodnutí soudu by tedy mělo být respektováno a také v praxi provedeno. Uvedl to šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell, který je v těchto dnech na návštěvě Jordánska.
Evropský blok je rozdělen v pohledu na možnou odpovědnost izraelských představitelů za válečné zločiny, z nichž jsou obviněni. Některé země včetně Česka s postupem soudu nesouhlasí. Naopak státy jako Irsko či Španělsko židovský stát hlasitě kritizují a na úrovni Evropské unie již delší dobu prosazují, aby byla přezkoumána takzvaná asociační dohoda s Izraelem z roku 2000.
Šéf unijní diplomacie v pondělí během zasedání unijních ministrů zahraničí navrhl, aby sedmadvacítka pozastavila pravidelný politický dialog s Izraelem, který upravuje právě asociační dohoda. Přivedly ho k tomu zprávy různých nezávislých mezinárodních organizací, podle kterých Izrael porušuje lidská práva a mezinárodní humanitární právo. Státy se na tom ale neshodly a návrh neodsouhlasily.
Evropské země se k tomu vyjadřují opatrně, jen italský ministr obrany Guido Crosetto podle agentury ANSA řekl, že Netanjahu a Galant by měli být zatčeni, pokud přijedou do Itálie.
Crosetto nicméně označil rozhodnutí ICC za "špatné", protože "staví na stejnou úroveň" izraelského premiéra a exministra obrany s těmi, kdo zorganizovali teroristický útok na Izrael, při němž loni v říjnu zemřelo na 1200 lidí.
Celá řada zemí podle šéfa české diplomacie Jana Lipavského na zasedání uváděla, že Borrellův návrh není „krokem, který by dával smysl“. Lipavský tehdy uvedl, že se domnívá, že má EU naopak dialog vést a v jeho rámci uplatňovat své postoje k regionálnímu dění.
Fiala: Nešťastné rozhodnutí
V případě mezinárodních zatykačů koná státní zastupitelství a policie, nejde o politické rozhodnutí. Mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake to napsal ČTK v reakci na to, že Mezinárodní trestní soud (ICC) dnes vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, bývalého izraelského ministra obrany Joava Galanta a bývalého šéfa vojenského křídla palestinského teroristického hnutí Hamás Muhammada Dífa (Ibráhíma Masrího). Premiér Petr Fiala (ODS) považuje rozhodnutí soudu za nešťastné a podle něj oslabuje autoritu v jiných případech.
„Nešťastné rozhodnutí ICC oslabuje autoritu v jiných případech, když dává na stejnou úroveň zvolené představitele demokratického státu a předáky islamistické teroristické organizace,“ komentoval dnes večer vydané zatykače ICC premiér na síti X.
Tak začněte soud v nepřítomnosti. Obžalován terorista a napadený, oba jsou zločinci tak jaká je spravedlnost slepá, když unesení lidé jsou násilně stále v rukou únosců. ICC zrušit, OSN zrušit.