Už za pár dní se v USA bude konat volba prezidenta, ve které se spolu utkají Kamala Harrisová a Donald Trump. Americké klání je specifické v tom, že jeho výsledek dokáže ovlivnit globální dění. Má tedy dopad i na Česko. Investiční společnost Cyrrus se proto podívala, který z kandidátů by naší zemi více pomohl. „Z evropského makroekonomického pohledu je za nás Harrisová drtivě, opravdu drtivě lepší,“ říká hlavní ekonom společnosti Vít Hradil. Trump nicméně bodoval ve dvou oblastech, které to byly?
Velký přehled: Trump nebo Harrisová. Kdo bude pro Česko lepší? Ekonom rozebral oba kandidáty
1.Vliv není velký, ale je
Hradil nejprve upozornil, že nemůžeme hovořit o tom, že by kroky Bílého domu byly určující pro českou společnost. „Asi si dokážete představit, že americký prezident bezprostřední dopad na českou ekonomiku má jenom hodně nepřímý,“ uvedl ekonom.
Odhad vlivu na Česko je navíc zatížen nejistotou – ve skutečnosti přesně nevíme, co Trump nebo Harrisová udělají. Jsou to politici, a co řeknou během kampaně, pak nemusí uskutečnit. Nemluvě o tom, že o otázkách Evropské unie a našeho středoevropského prostoru spíše nehovoří.
Hradil proto uvedl, že si nastudoval, co oba kandidáti uvádí na svých platformách, co říkali během veřejných vystoupení, jak se chovali ve své dosavadní politické kariéře a z toho se v jednotlivých oblastech zkusil odhadnout, který z kandidátů by pro Česko byl lepší.
2.Obchodní politika: Pro ČR lepší Harrisová
Hradil upozornil, že Spojené státy jsou pro státy Evropské unie nejdůležitějším vývozním trhem. Z hlediska dovozu jsou druhým nejdůležitějším trhem. „Evropa je kontinent, jehož prosperita závisí na tom, že funguje dobře globální přeshraniční spolupráce, my jsme kontinent, který dělá své bohatství tím, že odněkud něco přivezeme, nějak to zpracujeme a někam to vyvezeme. Pro nás je naprosto alfa omega,“ vysvětluje ekonom.
Podle něj se Trump netají tím, že má protekcionistické tendence, tedy za cenu poškození spolupráce s někým je ochoten povzbudit konkrétní část americké ekonomiky. „Paní Harrisová na tohle téma není úplně otevřená, že by ty plány, co my jsme dokázali zaznamenat, nějak specifikovala. Nicméně z toho mála, co o tom víme, tak minimálně ty sklony u ní zdaleka nebudou tak silné,“ říká Hradil.
Lze podle něj v této oblasti spekulovat i o dopadu na HDP Česka, například kdyby Trump zavedl cla na evropské automobily, pak bychom ztráceli desetiny procenta hrubého domácího produktu. „Takže tady za nás jednoznačně z českého pohledu můžeme fandit paní Harrisové,“ říká.
Video Víte, že...Kamala HarrisováVideo se připravuje ...3.NATO: Pro ČR lepší Harrisová
Severoatlantická aliance není ekonomické uskupení, přesto je podle Hradila důležité ve vztahu k Česku, jak k ní kandidáti přistoupí.
„Zase asi nikoho nepřekvapím, že tady nám Trump úplně do karet nehraje. Jedna věc je, že samozřejmě je nutné oddělit to, co je jenom rétorika, co by skutečně udělal. My si osobně nemyslíme, že je pravděpodobné, že by Spojené státy nějak z NATO vycouvaly nebo že by skutečně naplnil hrozby, že by nepřišel na pomoc napadeným státům. Nicméně ta rétorika oslabuje ten odstrašující prvek NATO,“ říká ekonom.
Míní, že je docela možné, že by tato rétorika v případě vítězství Trumpa pokračovala. A když nefunguje odstrašující prvek, tak nezbývá nic jiného než to kompenzovat investicemi do obrany. Výroba zbraní, jako jsou tanky, je přitom z ekonomického pohledu neproduktivní investicí. Stojí to hodně peněz a v ideálním případě pak jen rezaví ve skladu. „Takže za nás i tady vítězí Harrisová,“ konstatuje Hradil.
4.Válka na Ukrajině: Pro ČR lepší Harrisová
U války na Ukrajině to je podobné jako u NATO. Podle Hradila je jasným faktem, že celý konflikt je extrémně nákladný, ať kvůli pomoci pro napadenou zemi, přerušenými vazbami s Ruskem a obtížemi v přeshraničním obchodu.
„Kdyby byla pravda to, že Donald Trump dokáže tu válku ukončit během 24 hodin (…) kdyby to dokázal ukončit ke spokojenosti všech zúčastněných stran, hlavně teda té naší, to znamená Ukrajiny a Evropské unie, tak by to bylo fantastické,“ zamýšlí se Hradil. Detaily tohoto plánu ale Trump nikdy neřekl, nejeví se tedy moc reálným.
„Za nás jako mnohem uvěřitelnější a mnohem nadějnější je paní Harrisová, která minimálně bude držet ten evropský kurz,“ podotýká ekonom. Co udělá Trump v otázce války na Ukrajině, je podle něj naprosto ve hvězdách. Harrisová alespoň nepůjde proti NATO.
5.Energetická politika: Pro ČR lepší Harrisová
Tohle téma je podle Hradila jasné. Trump se profiluje jako fosilní kandidát, Harrisová jako kandidátka, která podporuje obnovitelné zdroje energie.
Ekonom upozornil, že nechce hodnotit, jaká klimatická politika je správná. „Nicméně faktem je, že pokud by Donald Trump naplnil své sliby, podpořil fosilní průmysl na úkor toho obnovitelného, tak krátkodobě to bude mít pravděpodobně pozitivní efekt ve smyslu toho, že ty fosilní paliva zlevní,“ vysvětluje.
Do budoucna by se nám ale tento přístup vymstil. „Pokud by Donald Trump skutečně v té environmentální oblasti ubral a my ne, tak pro nás to znamená ztrátu konkurenceschopnosti oproti Spojeným státům,“ říká. Harrisová by podle něj opět držela nastavený kurz, ve kterém jsou Evropa a USA více na stejné lodi, což je z dlouhodobého hlediska výhodnější pro Česko.
6.Vztahy s Čínou: Pro ČR lepší Harrisová
Čína je pro nás stále důležitější, míní Hradil. Nejen kvůli spotřebnímu zboží, ale i proto, že je to pro Evropskou unii nejvýznamnější dovozní partner.
U Trumpa hrozí, že se nastavené vazby s Čínou nějakým způsobem zpřetrhají. Vedlo by to k inflaci, čínské zboží bychom kupovali dráž. To ale podle Hradila není ten hlavní problém. „Mnohem horší je, že Čína se stává naprosto klíčovým dodavatelem i v rámci dodavatelských řetězců v průmyslu a tam by jakékoliv narušení a jakákoliv izolacionistická politika, to rozparcelování světa do několika ekonomických bloků, tak v tomhle ohledu by to bylo velice bolestivé,“ podotkl ekonom, zároveň ale přiznal, že určitá ostražitost vůči Číně z geopolitického hlediska je na místě.
Obecně je Evropa ten poslední kontinent, který by chtěl, aby se svět začal kouskovat na méně spolupracující jednotky. „To znamená, i tady ten více konsensuální přístup paní Harrisové je za nás evropsky a česky prospěšný,“ říká Hradil.
7.Imigrace a pracovní trh: Pro ČR lepší Trump
Trump chce imigrační politiku zpřísňovat, je to podle Hradila jedna z mála oblastí, kdy by jeho přístup pro Česko byl prospěšný. „To se netýká jenom překračování mexické hranice s kufříkem a s dvěma dětmi v náručí. To se týká i kvalifikované a naprosto normální pracovní migrace,“ říká ekonom.
Efekt by byl ten, že s Trumpem by se do USA jednoduše bylo složitější dostat, Evropa a Česko by tak nemusely čelit tolik odlivu kvalifikované pracovní síly, tzv. mozků. „Je pravda, že by bylo žádoucí pro nás je udržet. Takže tady za nás vítězí Trump,“ vysvětluje Hradil.
Video Víte, že... Donald TrumpVideo se připravuje ...8.Daňová politika: Pro ČR lepší Harrisová
V otázce daní se Trump podle Hradila chová jako „ještě větší republikán než často bývají republikáni“. Velkou součástí jeho kampaně je politika daňových úlev firmám. Pro korporace je lákavá. „V podstatě to ve srovnání s Evropou zvyšuje atraktivitu podnikání ve Spojených státech, což se nám pochopitelně nehodí, my si vzhledem k naší rozpočtové situaci, ani Evropa, ani Česko, nemůžeme dovolit se účastnit těch závodů směrem ke dnu,“ podotýká ekonom.
Kdyby Trump opravdu ve větším měřítku začal snižovat firemní daně, my jako Evropa na to nedokážeme reagovat. Znamenal by to pro nás pokles konkurenceschopnosti. „Takže za nás je lepší, kdy se ty korporátní daně v Americe snižovat nebudou, za nás je lepší vítězství Harrisové,“ vysvětluje Hradil.
9.Regulace: Pro ČR lepší Harrisová
Evropa je podle ekonoma světovým lídrem v tom, jak dokáže regulovat ekonomický život firem i občanů. Vyplývá to i z tzv. Dragiho zprávy (velká zpráva bývalého italského premiéra Maria Dragiho, která pojednává o tom, proč Evropa zaostává za USA a Čínou, pozn. red.).
Trump je v otázce regulace znovu rétoricky liberálnější než Harrisová. „Ten přístup Harrisové je trošičku, byť ne tak daleko, ale trošičku evropštější, to znamená, že například ve věci, jako je regulace monopolu, regulace ochrany soukromí i ty environmentální regulace, tak ona má přece jenom k nám trošičku blíže,“ vysvětluje Hradil.
Podle něj, kdyby se nůžky mezi hodně regulovanou Evropou a méně regulovanými Spojenými státy dále rozevíraly, tak by to pro nás opět znamenalo ztrátu konkurenceschopnosti. Z tohoto pohledu je proto pro nás opět prospěšnější Harrisová.
10.Vztahy s Ruskem: Pro ČR lepší Harrisová
Hradil podotkl, že nechce hodnotit vojenské problémy, podíval se pouze na sankční režim, který západní svět na Rusko kvůli válce na Ukrajině uvalil. Trump, i když nevíme, co udělá, byl k Rusku historicky vždy shovívavější. Harrisová se k tomu nevyjadřuje často, ale nejspíš by držela linii nastavenou Demokratickou stranou.
„To znamená, přinejmenším by asi v rámci toho západního světa udržovala ty platné sankce, a pokud by se měly zesilovat, tak by se toho účastnila. U Trumpa máme trošku pochybnosti, jestli by byl například důsledný v tom, aby se ty sankce neobcházely přes třetí země,“ zamýšlí se ekonom.
Nejí jisté, jestli by Trump sankce rozvolňoval. I kdyby ne, pořád by nás jeho postoj stavěl do nevýhodně pozice. „To znamená i tady Harrisová,“ hodnotí Hradil.
11.Výnosy dluhopisů: Pro ČR lepší Trump
Druhá oblast, ve které je pro Česko lepší vítězství Trumpa, je fiskální politika. Americké dluhopisy totiž nastavují referenční úroveň pro státní dluhopisy na celé planetě, pokud jejich výnosy jdou nahoru, typicky jdou nahoru i ty evropské.
„Americká fiskální politika pravděpodobně bude expanzivní, ať už za Trumpa nebo za Harrisové. Trump bude snižovat daně, Harrisová zřejmě bude spíše zvedat výdaje, oboje znamená tlak na státní rozpočet, větší emisi amerických dluhopisů, tudíž tlak na jejich výnosy směrem nahoru,“ popisuje Hradil.
Celkově bude politika Harrisové spíše nákladnější než u Trumpa. „To znamená vyšší výnosy na dluhopisech, které se pak přelijí za oceán, to znamená pravděpodobně i pro nás dražší dluhová služba. Evropa jako notoricky zadlužený kontinent na tohle musí být obzvláště pozorná,“ upozorňuje ekonom. „Takže za nás, pokud jde o fiskální politiku, vítězí Trump,“ dodává.
Ano. K tomu neni co dodat.