Je to vyhlášení války, řekl šéf Hizballáhu o explozích pagerů a vysílaček. Výbuchy odsoudil i Borrell
Výbuchy tisíců komunikačních zařízení ve středu a v úterý v Libanonu byly bezprecedentní ranou pro hnutí Hizballáh. Podle tiskových agentur to v dnešním televizním projevu uvedl šéf Hizballáhu Hasan Nasralláh. Podle něj tím Izrael překročil všechny meze a chtěl zabít na 5 000 lidí. Výbuchy se dají považovat za vyhlášení války, dodal Nasralláh. Podle něj Hizballáh bude bojovat s Izraelem do ukončení bojů v Pásmu Gazy.
Krátce před začátkem Nasralláhova projevu izraelská armáda ohlásila nové údery na Hizballáh a v Bejrútu byl slyšet přelet izraelských bojových letounů, uvedla agentura Reuters. Nasralláh mluvil z blíže neurčené lokality. Hizballáh obvykle organizuje soustředění svých příznivců, kteří projev sledují na televizních obrazovkách.
Nasralláh přiznal, že Hizballáh dostal „vážnou a bezprecedentní ránu“. Podle něj Izrael chtěl v úterý a ve středu zabít až 5 000 lidí. „Nepřítel překročil všechny meze a červené linie,“ dodal šéf Hizballáhu. Podle něj se výbuchy dají považovat za vyhlášení války.
Izrael se k úterním a středečním výbuchům telekomunikačních zařízení v Libanonu nepřihlásil. Média však spekulují, že za výbuchy stojí izraelské tajné služby. Exploze podle poslední bilance způsobily 37 úmrtí a zranění tisíců lidí.
Podle Nasralláha zvýšil Hizballáh svou bojovou pohotovost. Výbuchy se podle něj nedotkly velení organizace, a ani nepovedou k jejímu kolapsu. Dodal, že velitelé Hizballáhu nepoužívali typy zařízení, které explodovaly.
Hizballáh ostřeluje sever Izraele od října loňského roku, když začala izraelská ofenziva v Pásmu Gazy proti teroristické organizaci Hamás. Ta je spojencem Hizballáhu. Útoky vedly k evakuaci části obyvatel na severu Izraele a izraelští představitelé tvrdí, že jejich prioritou je obnovení bezpečnosti v tomto regionu. Nasralláh řekl, že Hizballáh bude pokračovat s útoky až do zastavení bojů v Pásmu Gazy.
Vzájemné ostřelování Hizballáhu a izraelské armády přes hranici si od října vyžádalo na izraelské straně smrt pěti desítek lidí, včetně civilistů. Na libanonské straně kvůli tomu zemřely desítky civilistů a na 470 členů Hizballáhu.
Borrell útoky odsoudil
Šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell dnes odsoudil útoky prostřednictvím komunikačních zařízení využívaných libanonským militantním hnutím Hizballáh, k nimž došlo ve středu a v úterý v Bejrútu a v dalších částech Libanonu. Podle prohlášení unijního zastoupení v Bejrútu bylo cílem útoku šířit v Libanonu strach, informuje agentura Reuters.
„Použitá nevybíravá metoda je nepřijatelná vzhledem k nevyhnutelným a velkým vedlejším ztrátám mezi civilisty a vzhledem k širším důsledkům pro celé obyvatelstvo, včetně strachu a teroru a kolapsu nemocnic,“ uvedl Borrell.
Španělská diplomacie dnes útoky rovněž odsoudila a uvedla, že jde o porušení mezinárodního humanitárního práva. Francouzský prezident Emmanuel Macron mezitím vyzval všechny strany konfliktu, aby zabránily válce.
„Vyzýváme všechny aktéry ke zdrženlivosti,“ uvedlo španělské ministerstvo zahraničí v prohlášení. „Je nutné zabránit další eskalaci násilí a riziku otevřené války s nepředvídatelnými důsledky,“ zdůraznilo.
Španělské prohlášení přišlo několik hodin poté, co se šéf palestinské samosprávy na okupovaném Západním břehu Jordánu Mahmúd Abbás setkal v Madridu s premiérem Pedrem Sánchezem.
Macron podle Elysejského paláce hovořil s libanonskými lídry. V telefonátu „vyjádřil své nejhlubší znepokojení nad sérií výbuchů v Libanonu, které přispívají k nebezpečné eskalaci napětí v regionu“, a vyzval ke zdrženlivosti. Hovořit se Macron chystá také s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.
Úterní exploze pagerů a středeční výbuchy vysílaček v Libanonu mají na svědomí již 37 obětí a více než 3 000 zraněných, z nichž více než 200 je ve vážném stavu. Libanon a Hizballáh útoky přičítají Izraeli. Ten se k nim však nepřihlásil.
Hizballáh, v překladu Alláhova strana, je militantní islamistické hnutí a politická strana v Libanonu, má své ministry ve vládě a poslance v libanonském parlamentu. Je klíčovým spojencem Íránu i palestinského teroristického hnutí Hamás a zároveň nejmocnější vojenskou silou v Libanonu.
Hizballáh a izraelská armáda proti sobě od loňského 8. října prakticky denně vedou přeshraniční útoky. Hizballáh tehdy začal útočit na sever Izraele na podporu Palestinců v Pásmu Gazy, kde vede Izrael válku proti Hamásu v odvetě za jeho teroristický útok ze 7. října.
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.