UNESCO proti masám lidí: „Selfie-turismus“ ničí památky, místní trpí
Světové dědictví UNESCO upozornilo na dopady masové turistiky. Hrozí opotřebení historických míst, přírodní krajiny a infrastruktury, trpí také místní. „Selfie-turismus“ je fenoménem, který nabral na intenzitě s rozvojem sociálních sítí, znamená to, že lidé cestují prioritně proto, aby se pochlubili fotkami na Instagramu. „Některé destinace, o kterých se dříve tolik nevědělo, se dostaly do světového popředí díky tomu, že je někdo ukázal na sociálních sítích,“ podotkl mluvčí světového dědictví UNESCO. Informoval o tom britský deník The Mirror.
Kulturní a historické památky ničí „selfie-turismus“, a pokud se něco nezmění, povede to k vážným následkům.
Světové dědictví UNESCO definuje „selfie-turismus“ jako „trend turistů, kteří navštěvují destinace primárně proto, aby si pořídili a sdíleli své fotografie, mnohdy s ikonickými památkami a přírodou v pozadí“. Cestování se tedy děje za účelem naplnit Instagram fotkami a videi. To má za následek, že jsou některé destinace přeplněné, plné davů, což negativně ovlivňuje lokální komunity a kulturu.
„Tento fenomén nabral na síle se vzestupem sociálních sítí, kde přitažlivý vizuální obsah vede k nárůstu zájmu,“ vysvětlil mluvčí světového dědictví UNESCO. „Lidé si na dovolených vždy pořizovali fotografie, ale nyní se zaměřili ze zachycování vzpomínek na vytváření momentů ke sdílení, často s cílem sesbírat lajky, followery a slávu.“
Trend má mnoho negativních dopadů. „Dopady ‚selfie-turismu‘ se liší od destinace. V mnoha případech to ale vede k přeplněnosti, což vytváří tlak na lokální infrastrukturu a celkový zážitek turistů se také zhoršuje,“ uvedl dále mluvčí.
Některá místa proslavily sociální sítě
„Některé destinace, o kterých se dříve tolik nevědělo, se dostaly do světového popředí díky tomu, že je někdo ukázal na sociálních sítích, což vedlo k vyšší návštěvnosti těchto míst, a to narušuje tamější prostředí a komunity,“ pokračoval.
„Navíc záměr získat perfektní fotografii někdy vede k nerespektujícímu či škodlivému chování, například někdo někam neoprávněně vstoupí, dějí se nehody, protože lidé překračují hranice, aby získali dokonalý záběr,“ řekl mluvčí UNESCO.
Některá místa nebyla připravena na tak velký nával turistů a je pro ně obtížné to zvládat. Postupně se města snaží zavádět ochranná opatření dostatečně rychle, aby tento problém vyřešila.
Mluvčí světového dědictví UNESCO rovněž upozornil na to, že turismus může urychlit opotřebení historických míst, přírodní krajiny a infrastruktury.
UNESCO varovalo lidi, kteří se snaží získat dokonalé fotografie, že je tato zkušenost „může ochuzovat o autentické cestovatelské zážitky“.
„Přeměna ‚selfie-turismu‘ na udržitelnější praxi vyžaduje změnu v myšlení i chování,“ řekl mluvčí UNESCO. „To zahrnuje propagaci odpovědných turistických postupů, kde jsou návštěvníci povzbuzováni k tomu, aby oceňovali a chránili místa, která navštěvují."
Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.