Má zastání nejbohatšího muže planety Elona Muska, Evropská komise ho vidí jako problém. Komunikační platforma Telegram slouží disidentům i kriminálníkům, Ukrajincům i Rusům, nezávislým informacím i propagandě. Její šéf Pavel Durov (39) uprchl z Ruska, zatkla ho však Francie - prý kvůli nedostatečné spolupráci s úřady při potírání četné trestné činnosti na Telegramu.
Šéf Telegramu Pavel Durov: Úprk z Ruska, jednání s Kremlem i miliardy. Proč ho ve Francii zatkli?
1.Větší skupiny než WhatsApp
Telegram láká na komunikaci šifrovanými zprávami a nabízí též alternativu sociálních sítí – velké skupiny či kanály pro masová sdělení. Zatímco WhatsApp limituje velikost skupin na tisíc uživatelů, ty telegramové jich mohou mít až 200 tisíc. Lépe se tak šíří necenzurované informace, stejně jako fake news a propaganda z různých zdrojů.
Video Telegram - jedna z mála funkčních sociálních sítí v RuskuVideo se připravuje ...2.Telegram ve válce na Ukrajině
Od začátku plnohodnotné války na Ukrajině hraje Telegram důležitou roli, slouží jako zdroj informací pro obyčejné Ukrajince i Rusy. Na Telegramu komunikují úřady včetně třeba kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského nebo gubernátorů ruských oblastí, primárně na Telegramu publikují i tzv. vojenští korespondenti Ruska - bloggeři často blízcí bezpečnostním složkám publikující více či méně nezávislé informace o „speciální vojenské operaci“.
Popularita Telegramu v Rusku je daná i tamní cenzurou. Facebook, Twitter a Instagram ruské úřady blokují od prvních týdnů plnohodnotné invaze, YouTube silně omezují. Ruští občané tak měli silnou motivaci přejít na VK (Vkontakte) a právě Telegram. „Vládním úřadům se doporučuje vytvořit účty na Telegramu a VKontakte,“ apeloval předloni ruský vicepremiér v rámci „ochrany“ ruského internetu.
3.VK neboli VKontakte
Zvláštní je, že i VK, víceméně klon Facebooku, založil Pavel Durov, a to roku 2006. Střetl se kvůli němu s Kremlem už před dekádou. Opakovaně odmítal blokovat příspěvky opozice i pro Moskvu špehovat ukrajinské demokraty. „Před devíti lety jsem byl šéf VK, což byla největší sociální síť v Rusku a na Ukrajině. Roku 2013 ruská tajná služba FSB požadovala soukromá data ukrajinských uživatelů, kteří protestovali proti proruskému prezidentovi,“ vzpomínal předloni na časy majdanu, hnutí za příklon k Evropské unii, jež svrhlo prokremelského prezidenta Viktora Janukovyče. „Odmítl jsem tyto požadavky, znamenalo by to zradu ukrajinských uživatelů. Poté jsem dostal padáka z firmy, kterou jsem založil, a byl jsem donucen opustit Rusko.“ Pod nátlakem prodal svůj podíl a ztratil nad sítí kontrolu, většinu akcií ovládly firmy nakloněné Kremlu.
4.Azyl v Dubaji
Založil pak Telegram, v obavách z ruského nátlaku je registrovaný ve Spojených arabských emirátech - a tam v Dubaji má Durov trvalé bydliště, podle Forbesu i občanství. Také je však občanem Francie (používá i jméno Paul du Rove) a karibského státečku Svatý Kryštof a Nevis.
Durov je docela hádanka; dlouho nedával rozhovory médiím, výjimku udělal na jaře. Obsáhle hovořil s kontroverzním moderátorem Tuckerem Carlsonem, vyhozeným z americké pravicové televize Fox News, který se chvíli předtím také „blýsknul“ podlézavým interview s Vladimirem Putinem.
5.Durov je poloviční Ukrajinec
Sám se Durov vykresluje jako poloviční disident, který musel z vlasti uprchnout pod nátlakem úřadů. „Z máminy strany mám rodinné kořeny v Kyjevě, za svobodna byla Ivaněnková, což je ukrajinské jméno, dodnes máme na Ukrajině mnoho příbuzných,“ připomínal na svém telegramovém profilu. „Proto je tento tragický konflikt osobní pro mě i pro Telegram,“ narážel na ruskou invazi na Ukrajinu.
Ovšem jeho vztahy s Kremlem jsou poněkud nejednoznačné. Roku 2013, když ještě vedl VKontakte, nezávislý ruský deník Novaja Gazeta publikoval investigaci, kterak se Durov setkával s Vladislavem Surkovem, který byl zástupcem šéfa Putinovy kanceláře. Durov odmítal, že by úřadům přece jen vyžadované informace o proevropských Ukrajincích poskytl; později však přiznal, že se se Surkovem vícekrát setkal.
6.Nátlak úřadů
Malý tým programátorů Telegramu roku 2018 dokázal odrazit pokus ruského telekomunikačního úřadu aplikaci zablokovat, ale za dva roky dospěly obě strany k jisté dohodě. Během parlamentních voleb v Rusku roku 2021 Telegram blokoval kanály nabízející služby pro kampaň, včetně nástrojů pro sjednocení opozice, jež publikoval disident Alexej Navalnyj. Durov se snažil svalit odpovědnost na Google a Apple, jejichž servery Telegram využívá.
7.Ústupek Evropě
Jak psal deník Politico, Durov přiznával, že jeho firma a platforma nemá kapacitu čelit dezinformacím, jako se o to snaží Twitter a Facebook i tradičnější zpravodajské weby. Jedním z kroků Telegramu aspoň bylo, že v Evropě, v souladu s unijními sankcemi na Rusko, zakázal kanály kremelského vydavatelství a televize Russia Today.
Za vzývání svobody slova Durova vychvaluje Elon Musk, který totéž hlásá coby provozovatel Twitteru (X).
8.Kritika od Jourové
Úřady to vidí jinak. „Telegram je problém,“ prohlásila letos v květnu místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, do jejíhož portfolia spadají digitální platformy. „Obzvláště je aktivní ve východních členských státech EU, kde je rusky hovořící menšina,“ řekla v rozhovoru s agenturou Bloomberg.
Durov se nedávno pochlubil milníkem 950 milionů aktivních uživatelů a brzy se těší na miliardu, v Evropské unii však má ve srovnání s globální konkurencí řádově méně uživatelů, asi čtyři desítky milionů. Musel by jich tu mít ještě o něco více, aby se na něj vztahovalo unijní Nařízení o digitálních službách (DSA), totiž regulace „velmi velkých technologických platforem“, které Jourová a Evropská komise vytvořily na ochranu uživatelů Facebooku, Googlu a spol. Prahem je podle nařízení 45 milionů, totiž desetina unijní populace; kontext však z Telegramu dělá „speciální případ“, dodala Jourová.
„Trestní stíhání nepatří mezi možné sankce za porušení DSA. DSA nedefinuje, co je nezákonné, ani nestanoví žádný trestný čin, a proto se na něj nelze odvolávat při zatýkání. Lze se odvolávat pouze na vnitrostátní (nebo mezinárodní) právní předpisy, které definují trestný čin,“ reaguje v pondělí mluvčí Evropské komise pro Euronews. „Pozorně sledujeme vývoj v souvislosti s Telegramem a jsme připraveni spolupracovat s francouzskými orgány, pokud to bude relevantní,“ dodala Komise.
V rámci Evropské unie dozoruje na Telegram Belgický institut pošty a telekomunikací (BIPT), neboť tam firma svůj byznys pro Evropu registrovala, uvádí server Euronews. „BIPT není policejním ani soudním orgánem, a proto nebyl zapojen do trestního vyšetřování vedeného francouzskými orgány,“ uvedl mluvčí úřadu pro Euronews.
9.Macron: Není v tom politika
Francouzský prezident Emmanuel Macron si postěžoval, že se o Durovově zatčení píšou lži - není podle něj politickou záležitostí: „V právním státě se na sociálních sítích stejně jako v reálném životě uplatňují svobody v rámci stanoveném zákonem, který chrání občany a respektuje jejich základní práva. Je na soudech, aby v naprosté nezávislosti vymáhaly dodržování práva,“ tweetoval v pondělí. „K zatčení prezidenta Telegramu na území Francie došlo v rámci probíhajícího soudního vyšetřování. V žádném případě se nejedná o politické rozhodnutí. Je na soudcích, aby rozhodli.“
10.Pochybné zabezpečení Telegramu
Pochyby mají experti i o zabezpečení Telegramu. Prezentuje se jako aplikace pro šifrovanou komunikaci, kterou lze rozklíčovat jen tak, že danému uživateli fyzicky seberete telefon. Zakladatel konkurenční služby Signal, Moxie Marlinspike, však varoval, že Telegram standardně ukládá všechny chaty na cloudu v podobě obyčejného textového souboru.
„Nemůžeme vyloučit možnost, že Ukrajinci (jakož i jiní uživatelé) pomýleně věří, že je Telegram spolehlivý a bezpečný, třebaže zaměstnanci Telegramu mohou mít přístup k jejich datům a předávat je třetím stranám,“ uvedl pro Politico bývalý zaměstnanec Telegramu Anton Rozenberg. A podobně se vyjadřovali i další z jeho někdejších kolegů.
BBC uvádí, že šifrování Telegram umí, uživatel si ho však musí v nastavení zapnout.
11.Zatčení Pavla Durova v Paříži
V sobotu 24. 8. byl Durov zadržen, když přiletěl soukromým tryskáčem na pařížské letiště Bourget. Soudní vyšetřování zahájené 8. července na základě předběžného šetření Národního úřadu pro boj proti organizovanému zločinu (Junalco) se týká celkem 12 trestných činů, uvádí tisková zpráva pařížské prokuratury.
„Správa online platformy umožňující nezákonné transakce organizovanou skupinou,“ říká první bod. Dále držení a šíření vyobrazení nezletilé osoby pedo-pornografické povahy, drogové trestné činy, podvody v organizovaném gangu, praní špinavých peněz z trestné činnosti nebo trestných činů v organizovaném gangu a poskytování kryptologických služeb k zajištění důvěrnosti bez řádného prohlášení.
12.Sto dětí
Vedle své digitální platformy je Durov pozoruhodný jako otec víc než sta dětí - jak tvrdí, daroval (skrze kliniky umělého oplodnění) sperma mnoha párům v tuctu zemí. „Teď plánuji zveřejnit svou DNA, aby se mé biologické děti mohly navzájem snáze najít,“ psal na svém Telegramu v červenci. „Samozřejmě jsou tu rizika, ale nelituji, že jsem byl dárcem. Nedostatek zdravého spermatu je po celém světě stále vážnějším problémem, jsem hrdý, že jsem k jeho řešení také přispěl.“
13.Bohatství Pavla Durova
Magazín Forbes k 26. srpnu odhadoval Durovovo jmění na 15,5 miliardy dolarů (347 mld. Kč) a řadil jej na 122. příčku nejbohatších miliardářů světa. Zdrojem jeho bohatství je zejména Telegram.
Protože tak jako Elon nedopustil cenzuru!!!!!!!!