Pátek 13. září 2024
Svátek slaví Lubor, zítra Radka
Zataženo, déšť 12°C

Teroristi mají nového lídra. Hamás povede strůjce říjnového útoku na Izrael, který se skrývá

Aktualizováno -
6. srpna 2024
21:56
Autor: ČTK, eis, lig - 
6. srpna 2024
20:59

Novým vůdcem Hamásu se stane Jahjá Sinvár, dosavadní šéf tohoto palestinského teroristického hnutí v Pásmu Gazy, oznámil Hamás v dnešním prohlášení. V čele politického křídla organizace nahradí Ismáíla Haníju zabitého minulý týden v Teheránu při úderu, který Hamás i Írán připisují Izraeli. Sinvár byl hlavním strůjcem útoků na Izrael z loňského 7. října a Hamás se jeho jmenováním drží tvrdé linie nastolené tímto bezprecedentním teroristickým aktem, podotkla agentura Reuters.

„Hnutí islámského odporu Hamás oznamuje, že do čela politického byra hnutí byl vybrán velitel Jahjá Sinvár, který nahradí mučedníka Ismáíla Haníju, nechť je mu Alláh milostiv,“ uvedlo hnutí v krátkém prohlášení.

Haníja zemřel v noci na 31. července při explozi, k níž došlo v jeho pokoji v prominentním teheránském ubytovacím zařízení poté, co se předchozího dne zúčastnil inaugurace nového íránského prezidenta Masúda Pezeškjána. Izrael se k odpovědnosti za útok nepřihlásil, ale ani ji nepopřel.

Sinvár se neobjevil na veřejnosti od 7. října, kdy ozbrojenci Hamásu a dalších militantních skupin v izraelském pohraničí povraždili téměř 1 200 lidí a dalších 251 odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí. Vypukla tak válka v Pásmu Gazy, která si během odvetné izraelské ofenzivy podle úřadů ovládaných Hamásem vyžádala životy téměř 40 000 Palestinců včetně ozbrojených členů hnutí.

Izraelská armáda předpokládá, že Sinvár se dosud skrývá v komplexu podzemních tunelů pod Pásmem Gazy, pravděpodobně obklopen některými ze zbývajících zhruba 115 rukojmích, které Hamás na tomto palestinském území už bezmála deset měsíců zadržuje.

 Kdo je Jahjá Sinvár?

Sinvár stál za událostmi z loňského 7. října, kdy stovky palestinských komand zaútočily na kibucy, vojenské základny či hudební festival v Izraeli, který zažil nejhorší útok na civilisty od svého vzniku v roce 1948. Podle Izraele bylo zabito 1200 lidí a asi 250 jich skončilo jako rukojmí. Izrael v odvetě za útok Hamásu zahájil rozsáhlou ofenzivu v Pásmu Gazy. Přes stovku unesených propustil Hamás koncem listopadu při dosud jediném příměří v této válce, která si podle úřadů v Gaze ovládaných Hamásem vyžádala také téměř 40.000 obětí z řad Palestinců, většinou rovněž civilistů. V zajetí zůstává asi 110 lidí, několik desítek z nich je ale už zřejmě mrtvých.

 „Byla to jeho strategie, on připravil tuto operaci,“ řekla agentuře AFP výzkumná pracovnice pařížského Arabského centra politických výzkumů a studií (CAREP) Leila Seuratová s tím, že Sinvár to plánoval jeden až dva roky. Asketický muž s bílými vlasy a tmavým obočím podle ní „ostatní přesvědčil ve snaze změnit poměr sil v oblasti a překvapit svět“. Sinvár, který má podle některých „vizáž ďábla“ a podle izraelské armády je od 7. října „mrtvý muž“, je zároveň proslulý svou plamennou rétorikou a vychvalováním teroristických útoků v Izraeli i na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Sinvár se na veřejnosti od 7. října neobjevil. Izraelská armáda předpokládá, že se dosud skrývá v komplexu podzemních tunelů pod Pásmem Gazy, pravděpodobně obklopen některými ze zbývajících rukojmích, které Hamás na tomto palestinském území už bezmála deset měsíců zadržuje.

Letos v únoru se podle deníku The Wall Street Journal (WSJ) spojil s vedením Hamásu v Kataru a vzkázal mu, že bojovníci ozbrojeného křídla hnutí, brigád Kasám, si v boji s Izraelci vedou dobře. List WSJ také v červnu napsal, že konečným cílem lídra Hamásu se zdá být trvalé příměří, které hnutí umožní vyhlásit historické vítězství nad Izraelem s argumentem, že „vydrželo déle“ než židovský stát, a postavit se do čela palestinského národního hnutí. I pokud však trvalého příměří nedosáhne, je Sinvár přesvědčený, že izraelský premiér Benjamin Netanjahu má jen málo možností dalšího postupu vyjma okupace Pásma Gazy, po níž by následovala měsíce či roky dlouhá povstalecká válka vedená Hamásem, ze které by pro Izrael bylo obtížné se vymanit.

Sinvár se také podle WSJ domnívá, že trvalého příměří s Izraelem docílí skrze krveprolití a „nezbytné oběti“.

 

Video  Jedinečný duel v Blesku: Expertka Kalhousová a zpěvák Klus o válce s Hamásem a situaci v Pásmu Gazy  - Pavlína Horáková
Video se připravuje ...

Nemehlo ( 8. srpna 2024 20:03 )

Najít, popravit. Nic jiného si tento vůdce teroristů nezaslouží.

Uživatel_5313099 ( 7. srpna 2024 08:19 )

Podle někoho teroristé podle jiného bojovníci za svobodu. Vše je úhel pohledu který z různých stran vypadá jinak.

Zobrazit celou diskusi