Europoslanec vycestoval do Štrasburku a složil slib. Pak se vrátil do vězení v Albánii
Vězněný politik z řecké menšiny Fredi Beleri nastoupil zpět k výkonu trestu v Albánii poté, co mu tamní úřady začátkem týdne umožnily vycestovat do Štrasburku, aby složil poslanecký slib v Evropském parlamentu (EP). Informovala o tom dnes agentura AP.
Beleri, který je držitelem řeckého i albánského občanství, si odpykává dvouletý trest vězení za kupčení s hlasy v loňských komunálních volbách v Albánii. Obvinění odmítá a stejně jako vláda v Aténách tvrdí, že je politicky motivované.
Jednapadesátiletý politik se stal poslancem EP poté, co jej řecká vládní strana Nová demokracie zařadila na svou kandidátku pro červnové evropské volby. Europoslanci požívají v rámci EU imunity vůči trestnímu stíhání, a to i v případě obvinění z trestných činů spáchaných před zvolením, Albánie však členem EU není.
„Není mi líto vrátit se do vězeňské cely,“ řekl Beleri po přistání na letišti v Tiraně.
Beleriho případ vedl ke zhoršení vztahů mezi Albánií a Řeckem, které dokonce pohrozilo, že kvůli němu zablokují přístupový proces Albánie do EU. Když byl zvolený europoslanec v pondělí dočasně propuštěn z vězení, aby mohl ve Štrasburku složit poslanecký slib, vyzvedl jej vůz řeckého velvyslanectví. Na letišti v Aténách ho pak přivítal jásající dav a následně se setkal s řeckým premiérem Kyriakosem Mitsotakisem.
Albánská policie Beleriho zatkla v květnu loňského roku během komunálních voleb v jeho domovském městě Himara, kde kandidoval na starostu v čele koalice, která se stavěla do opozice vůči vládnoucím socialistům premiéra Ediho Ramy. Úřady jej obvinily ze snahy kupovat hlasy.
Ve volbách Beleri zvítězil, ale úřadu se neujal, neboť byl nejprve ve vyšetřovací vazbě a později ho prvoinstanční soud poslal do vězení na dva roky za kupčení s hlasy. Odvolací soud následně verdikt potvrdil, načež byl Beleri zbaven funkce starosty. Nové komunální volby v přímořském letovisku Himara, které je jedním z center řecké menšiny v Albánii, se budou konat 4. srpna.
Taky čekal "dlouhé" hodiny na letadlo, jako obyčejný turistický plebs ? Nebo letiště v Albánii funguje normálně a úmyslně poškozená letiště jsou pouze po Evropě, nepřátelské Rusku ?