Středa 29. května 2024
Svátek slaví Maxmilián, zítra Ferdinand
Oblačno, bouřka 21°C

Nový Putinův ministr obrany agentem? Šojguův nástupce Belousov bral peníze z USA!

Autor: mav, swp - 
15. května 2024
12:30

Andrej Belousov, kterého Vladimir Putin navrhl na místo ruského ministra obrany po Sergeji Šojguovi, by podle současných ruských zákonů byl zahraničním agentem. Legislativa takto formálně označuje všechny osoby a organizace, které přijímají peníze z ciziny. A ekonom Belousov bádal za peníze ze Spojených států.

Belousov vedl před svým nástupem do vlády v roce 2006 Centrum makroekonomických analýz a krátkodobých prognóz (CMAKP), jež se věnovalo výzkumu a připravovalo analytické poznámky pro vládní úřady, firmy nebo mezinárodní organizace, píše na telegramu projekt Přítomný čas z rodiny Rádia Svobodná Evropa.

Jedním ze zdrojů financování Centra v první polovině roku 2000 byla Agentura Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID), zjistil investigativní projekt Sistema. Ve zprávě USAID za rok 2001 je Belousov uveden jako příjemce grantu v rámci programu na podporu nezávislých ekonomických think tanků.

V roce 2004 Belousov vydal s pomocí grantu USAID práci s názvem Rozvoj ruské ekonomiky ve střednědobém horizontu: analýza hrozeb. Hodnotil zejména stav obranného průmyslu země a dospěl k závěru, že výdobytky obranného výzkumu a vývoje vytvořené v sovětské éře budou vyčerpány během tří až pěti let. „Z deseti technologických oblastí, které jsou klíčové pro zajištění současné úrovně obranných produktů a jejich konkurenceschopnosti, je Rusko na světové úrovni pouze ve dvou (laserové a jaderné technologie),“ napsal budoucí ministr obrany.

Na webu je k nalezení také zpráva Centra pro mezinárodní spolupráci a rozvoj o projektu „Podmínky pro realizaci konkurenceschopnosti, který byl realizován v roce 2005 rovněž z prostředků USAID. Ředitelem projektu a autorem zprávy je Andrej Removič Belousov, uvádí se v dokumentu. V metadatech (skrytých charakteristikách) souboru je jako jeho autor uveden uživatel „belo“.

Přijímání zahraniční pomoci na počátku století nebylo ruskými zákony omezeno. Mezi příjemci grantů byla řada ruských nevládních organizací, jejichž činnost je nyní v Rusku zakázána nebo omezena – mj. společnost Memorial, sdružení Golos či ruská pobočka Transparency International. Jako zahraniční agent se musí identifikovat třeba i uznávané nezávislé sociologické centrum Levada, kterému to ztěžuje provádění průzkumů veřejného mínění.

Soubor zákonů zavádí povinné označení médií, nevládních organizací a později i jednotlivců pojmem „zahraniční agent“, pokud přijímají finanční podporu ze zahraničí. Pro takové pak platí přísnější pravidla kontroly – neznamená to přímo zákaz, ale nezřídka se pak takových týká ještě jiná úřední šikana. Dost nezávislých novinářů či bojovníků za lidská práva z Ruska odešlo a ruským záležitostem se věnují na dálku z exilu.

Federální zákon ze 14. července 2022 „O kontrole činnosti osob pod zahraničním vlivem“ zakázal osobám se statusem zahraničního agenta zastávat funkce ve veřejných orgánech, iniciovat referenda, účastnit se volebních a referendových kampaní a organizovat jakékoli veřejné akce.

Video  Lipavský pro Blesk: Putin vytváří ve světě chaos a přehlídka v Moskvě je jen divadlo!  - Jakub Kopřiva, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi